środa, 22 kwietnia 2015

Preinkaska mumia porzucona w śmieciach

Oryginalny artykuł: Encuentran momia de cultura prehispanica en basural

W minionym tygodniu, robotnicy oczyszczający rejony położone w gminie Huanchaco (Trujillo, Peru), jak zwykle zebrali wszystkie odpadki i przewieźli je na wysypisko śmieci. Można sobie wyobrazić ich zaskoczenie, gdy nagle dostrzegli, że w kartonowym pudle znajduje się mumia. Mumię zabrano natychmiast na komisariat w Huanchaco. Prawdopodobnie rabusie huaqueros odkopali mumię w nietkniętym sektorze kompleksu archeologicznego Chan Chan i porzucili ją, spłoszeni przez kogoś bądź rozczarowani znaleziskiem.

Kartonowe pudło z mumią (fot. Johnny Aurazo / El Comercial)
Mumia z pewnością pochodzi z czasów prekolumbijskich. Zachowała się w dobrym stanie, a wielkość zębów świadczy, że szczątki należą do osoby dorosłej. W tej chwili nie można jeszcze z całkowitą pewnością określić przynależności kulturowej pochowanej osoby. Szczątki kostne oraz kawałki tkaniny, w którą zawinięta jest mumia, zostały wysłane do laboratorium w Trujillo i Limie w celu przeprowadzenia odpowiednich analiz.

Mumia znaleziona w śmieciach (fot. Johnny Aurazo / El Comercial)
Burmistrz Huanchaco, José Ruíz, nakazał straży podlegającej jego jurysdykcji patrolowanie okolic Chan Chan, aby chronić ten wspaniały kompleks archeologiczny i nie dopuścić do podobnych incydentów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz