czwartek, 30 kwietnia 2015

Zniszczenie geoglifów na peruwiańskiej ziemi

Oryginalny artykuł: Geoglifo de 600 anos de antiguedad fue destruido por invasores

Quebrada Santo Domingo w dystrykcie Laredo (Trujillo-La Libertad, Peru) znana jest z setek dawnych geoglifów. Najsłynniejszy z nich, zwany Potrójną Spiralą (Triple Espiral) został całkowicie zniszczony w kwietniu tego roku. Zgodnie z dowodami archeologicznymi wizerunek ten powstał w późnej fazie kultury Chimu, około 600 lat temu. Archeolog Gori Tumi Echevarría opublikował w 2010 r. pracę na temat geoglifów w Quebrada Santo Domingo podkreślając, że Potrójna Spirala jest jednym z tych, które wywołują największe wrażenie. Fotograf José Carlos Orrillo Puga, który przygotowuje film dokumentalny na temat Quebrada Santo Domingo przestrzega, że niszczenie kolejnych, nietkniętych jeszcze geoglifów może być kontynuowane.

Quebrada Santo Domingo (fot. José Carlos Orrillo Puga)
Za dokonane zniszczenia odpowiedzialne są pozbawione skrupułów osoby, które zajmują się rolnictwem i zamierzają rzekomo prowadzić prace związane z nawadnianiem terenu. Jednak Victor Corcuera - przedstawiciel APAR (Peruwiańskiego Stowarzyszenia Sztuki Naskalnej) w Trujillo - podał, że Potrójna Spirala została zniszczona umyślnie, gdyż traktor po prostu przejechał po geoglifie i nic nie wskazuje na zamiar przygotowywania bruzd pod zasiewy.

Geoglif Potrójna Spirala przed całkowitym zniszczeniem (fot. David Mansell-Moulin)
José Carlos Orrillo Puga przekazał, że cały taras geologiczny, na którym znajdowała się Potrójna Spirala zmienił się w teren bezkarnej działalności przestępców, którzy nie liczyli się ani z wartością geoglifu jako świadectwa archeologicznego, ani z pięknem przedstawionej figury (o długości 15 metrów), ani z jej znaczeniem jako wyrazu duchowości przodków. Strata geoglifu, który niegdyś mógł stanowić obiekt kultu, jest niepowetowana. Orrillo Puga podkreśla również, że władze w La Libertad wiedziały o całej sytuacji, ale sporządzały jedynie raporty techniczne, podczas gdy należało natychmiast zabrać się za usunięcie przestępców. W ciągu ostatnich piętnastu lat w rejonie tym zniszczono około 200 dawnych geoglifów, z których zaledwie 20% można odrestaurować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz