wtorek, 14 kwietnia 2015

Códice Chimalpahin dostępny na stronie INAH


Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) udostępnił badaczom, studentom i wszystkim zainteresowanym osobom, trzy tomy dzieła znanego jako Códice Chimalpahin. Dokumenty, zamieszczone w wysokiej rozdzielczości na stronie internetowej, zapewniają zapoznanie się nie tylko z samym Códice Chimalpahin, ale również z badaniami specjalistów, takich jak: Salvador Rueda Smithers, Rodrigo Martínez Baracs, Rafael Tena i Baltazar Brito, którzy podkreślają znaczenie kodeksu i opisują jego dzieje, co pozwala lepiej zrozumieć treść dokumentu.

Wygląd strony internetowej z udostępnionym Códice Chimalpahin (fot. INAH)
Códice Chimalpahin dostępny jest na stronie INAH pod adresem:


Ernesto Miranda z INAH podkreśla znaczenie Códice Chimalpahin i Obras históricas spisanych przez Fernando de Alva Ixtlilxóchitl. Stanowią one podstawowe źródło na temat życia codziennego, społeczeństwa i polityki Mexików, a także Nowej Hiszpanii w XVI wieku. Teksty zostały zredagowane w XVII wieku, w językach hiszpańskim i náhuatl, przez dwóch czołowych historyków o rodowodzie indiańskim: Domingo de San Antón Muñón Chimalpahin Cuauhtlehuanitzin (potomka władców z Chalco-Amecameca) i Fernando de Alva Ixtlilxóchitl (potomka Nezahualcoyotla, władcy Texcoco).

Códice Chimalpahin (fot. INAH)
Poszczególne dokumenty, tworzące Códice Chimalpahin, opowiadają o historycznych wydarzeniach z życia indiańskich społeczności w Środkowym Meksyku, od momentu stworzenia świata aż do przybycia Hiszpanów. Códice Chimalpahin przechowywany jest obecnie w Narodowej Bibliotece Antropologii i Historii (BNAH) w mieście Meksyk, do którego powrócił jesienią ubiegłego roku. Informacja o tym wydarzeniu pojawiła się również na naszym blogu: "Kodeks Chimalpahin powrócił do Meksyku"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz