czwartek, 18 września 2014

Kodeks Chimalpahin powrócił do Meksyku

Oryginalny artykuł: El gobierno de Mexico recupera el Codice Chimalpahin

Z okazji obchodów, związanych z 75. rocznicą Narodowego Instytutu Antropologii (INAH)  oraz 50. rocznicą istnienia Narodowego Muzeum Antropologii, naród meksykański odzyskał jeden z najważniejszych dokumentów historycznych, znany jako Códice Chimalpahin. Dzieło to, obejmujące trzy tomy, zostało oficjalnie odebrane przez Teresę Franco, dyrektora INAH i będzie przechowywane w Narodowej Bibliotece Antropologii i Historii. Manuskrypty pochodzą z XVII wieku i zostały sporządzone w epoce wicekrólestwa przez dwóch historyków i kronikarzy pochodzenia indiańskiego: Domingo Chimalpahin Quauhtlehuanitzin (1579-1660) i Fernando de Alva Ixtlilxóchitl (1578-1650).

Trzy tomy dzieła, które powróciło do Meksyku (fot. Héctor Montaño / INAH)
Rękopisy zebrał w trzech tomach Carlos de Sigüenza y Góngora. Są one podstawowym źródłem wiedzy o życiu codziennym, społecznym i politycznym Mexików. Do tej pory w Meksyku nie było oryginalnych rękopisów Domingo Chimalpahin i De Alva Ixtlilxóchitl. Istniały jedynie kopie, pochodzące z różnych epok i przechowywane w archiwach i bibliotekach, m. in. w Generalnym Archiwum Narodu, Bibliotece Francisco Xavier Clavijero na Uniwersytecie Iberoamerykańskim, Bibliotece Narodowej i Bibliotece Cervantesa. Te bezcenne dokumenty zostały nabyte przez INAH 20 maja tego roku od Towarzystwa Biblijnego w Londynie, gdzie znajdowały się od XIX wieku. Nie tylko wzbogacają dziedzictwo bibliograficzne Meksyku, ale stanowią również pierwszy przykład odzyskania dokumentu, będącego dziedzictwem historycznym i kulturowym narodu.

Początek Kodeksu Chimalpahin (fot. INAH)
W 1827 roku, José María Luis Mora wymienił manuskrypty Domingo Chimalpahin i Alva Ixtlilxóchitl z James’em Thomsenem z Towarzystwa Biblijnego w Londynie na biblie protestanckie. 21 maja 2014 r., rękopisy miały zostać wystawione w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie, ale na szczęście dzień wcześniej zdołał nabyć je INAH, dzięki czemu 18 sierpnia 2014, Kodeks Chimalpahin i Obras Históricas, spisane przez Fernando de Alva Ixtlilxóchitl powróciły do Meksyku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz