wtorek, 30 września 2014

Najstarsze ślady ludzkiego osadnictwa w Kanadzie

Oryginalny artykuł: Earliest sign of human habitation in Canada. Stone Pages 30.09.2014.

U północnego wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej naukowcy znaleźli prawdopodobnie najstarsze w Kanadzie ślady ludzkiej działalności. Stanowisko pochodzące sprzed około 14 tys. lat leży obecnie pod kilkuset metrami wody na dnie oceanu koło archipelagu Haida Gwaii (Wysp Królowej Charlotty). Archeolog Quentin Mackie z University of Victoria badający ten rejon od 15 lat uważa, że niegdyś archipelag tworzył jedną dużą wyspę, zamieszkaną przez lud zajmujący się połowem łososia. Poziom morza był wówczas o 100 m niższy od dzisiejszego, a główna wyspa dwukrotnie większa. 

Przy użyciu autonomicznego pojazdu podwodnego badacze przeskanowali 25 km terenu, który niegdyś tworzył koryta rzek. Mackie uważa, że zdjęcia pokazują przynajmniej jeden kamienny jaz wzniesiony ludzką ręką i wykorzystywany do zaganiania ryb. Na zdjęciu widać zarys muru z dużych kamieni ułożonych w poprzek strumienia; taka technika połowów była stosowana przez wiele starożytnych kultur. Na podstawie datowania radiowęglowego innego stanowiska archeologicznego na wyspie wiek tamy ocenia się na 13800 lat.

Kamienno-drewniany jaz sprzed 2500 lat znaleziony przez archeologów na Gwaii Haanas (fot. Parks Canada)

Zdjęcia zostaną teraz przebadane przez geologa, który sprawdzi, czy nie jest to naturalna formacja, a w przyszłym roku zespół wróci na stanowisko, żeby pobrać próbki osadów i poszukać ewentualnych narzędzi kamiennych.

Zdaniem Ernie Gladstone - inspektora nadzoru z Gwaii Haanas - teoria Mackie'ego jest zgodna z ustnymi przekazami rdzennych Amerykanów z tego rejonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz