niedziela, 21 września 2014

Dowody na produkcję alkoholu w prehiszpańskiej Mezoameryce

Oryginalny artykuł: Pottery shards offer evidence of pulque production in prehispanic Mesoamerica. Phys.org 16.09.2014.

Zespół naukowców z Meksyku, USA i Wielkiej Brytanii znalazł dowody na to, że mieszkańcy starożytnego Teotihuacan wytwarzali napój alkoholowy zwany pulque już w okresie 200-550 n.e. W artykule opublikowanym w Proceedings of National Academy of Sciences zespół opisuje badania fragmentów ceramiki, na których znaleziono ślady bakterii występujących w pulque.

(A) Agawa (Agave salmiana), (B) sok z agawy, (C) konfekcjonowanie pulque w Apan, Meksyk.
Fot.: (c) PNAS, doi: 10.1073/pnas.1408339111

Teotihuacan to starożytne miasto położone w dzisiejszym Meksyku, które u szczytu swojej potęgi miało około 125 tys. mieszkańców. Tajemnicą pozostaje, w jaki sposób tak duża populacja utrzymywała się w czasach suszy, która często nawiedzała te regiony. Główna roślina uprawna - kukurydza - źle znosiła niskie opady, podobnie jak inne, mniej wytrzymałe rośliny. Autorzy projektu wysuwają hipotezę, że pulque - oprócz zawartości alkoholu - mogła także dostarczać wielu niezbędnych składników odżywczych.

Pulque jest wytwarzana z agawy, której grube liście przypominają liście aloesu czy jukki. Z tej samej rośliny - choć z innej części - wytwarzana jest tequila. W przypadku pulque fermentacji poddawany jest sok, tworząc gęsty biały napój. Aby potwierdzić, że mieszkańcy Teotihuacan wytwarzali ten napój, naukowcy przebadali ponad 300 fragmentów ceramiki wydobytej z różnych stanowisk archeologicznych, datowanych uprzednio na 200-550 r. n.e. i znaleźli dowody na obecność Zymomonas mobilis - bakterii, która występuje w procesie fermentacji stosowanym przez między innymi Majów. 

Odkrycie stanowi najstarszy znany dowód na produkcję pulque w Mezoameryce. Badacze zwracają także uwagę, że oprócz dostarczania składników odżywczych, picie pulque daje poczucie nasycenia, co byłoby korzystne w trudnych czasach.

Publikacja:
  • Pulque production from fermented agave sap as a dietary supplement in Prehispanic Mesoamerica, Marisol Correa-Ascencio, PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1408339111

Czytaj także: Napoje alkoholowe w Mezoameryce - Malowidło ścienne w Cholula zostało czasowo udostępnione zwiedzającym

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz