piątek, 19 września 2014

Wystawa meksykańskich kodeksów

Oryginalny artykuł: Historica exposicion "Codices mexicanos - memorias y saberes"

W Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk przygotowano wyjątkową wystawę czasową pod nazwą Los Códices de México, memorias y saberes, na której zaprezentowano 44 meksykańskie kodeksy, od lat przechowywane w Narodowej Bibliotece Antropologii i Historii, gdzie mogą być odpowiednio chronione. Tym razem jednak udostępniono je publiczności, która może podziwiać ich piękno.

Códice Colombino, czasy prekolumbijskie, Oaxaca, skóra (fot. BNAH-INAH)
Ta bezcenna kolekcja kodeksów stanowi jedno z najważniejszych źródeł, pozwalających poznać kultury dawnego Meksyku. Manuskrypty świadczą o wysokim stopniu rozwoju kulturowego, naukowego i artystycznego rdzennej ludności. Zawierają informacje o skomplikowanym systemie wierzeń i wiedzę, obejmującą wszystkie sfery życia, rejestry geograficzne, historyczne, gospodarcze i zapisy kalendarzowe.

Tonalámatl de Aubin, XVI wiek, Mistekowie, papier amate (fot. BNAH-INAH)
Meksykańskie kodeksy zawierają i przechowują mądrość przodków. Ich znaczenie nie ogranicza się jednak tylko do przeszłości, gdyż jeszcze w obecnych czasach wiele indiańskich wspólnot odwołuje się do nich jako do źródeł historycznych, podstawy prawnej i symbolu tożsamości.

Matrícula de Tributos, XVI wiek, Centrum Meksyku, papier amate (fot. BNAH-INAH)
Do najbardziej znaczących manuskryptów, które można podziwiać na wystawie należą, między innymi: Tira de la Peregrinación, Códice Martín de la Cruz-Badiano, Matrícula de Tributos, Códice Colombino, Códice Sigüenza, Códice García Granados, dwie księgi Chilam Balam, Códice Coixtlahuaca, Códice Huamantla, Genealogías de Tlaxcala, Códice Dehesa (z Oaxaca) i Códice de Huejotzingo.

Códice Huamantla, XVI wiek, Tlaxcala, papier amate (fot. BNAH-INAH)
Kodeksy zostały sporządzone z różnych materiałów: z papieru amate, skóry, włókien agawy, tkanin bawełnianych i papieru pochodzenia europejskiego. Wystawa jest podzielona na trzy sekcje: Czas, Przestrzeń i Władza, w oparciu o informacje zawarte w poszczególnych kodeksach meksykańskich.

Códice Boturini, 1540 r., Centrum Meksyku, papier amate (fot. BNAH-INAH)
Aby zapewnić dokumentom odpowiednie warunki przechowywania na czas wystawy, podjęto szczególne środki ostrożności. Gabloty z rękopisami są zamknięte hermetycznie, a oświetlenie, wilgotność i temperatura są rygorystycznie kontrolowane przez całą dobę przez restauratorów, konserwatorów, muzeografów i inżynierów INAH.

Códice Guillermo Tovar de Huexotzingo, XVI wiek, Puebla,
papier pochodzenia europejskiego (fot. BNAH-INAH)
Wystawa w Narodowym Muzeum Antropologii w mieście Meksyk potrwa do 11 stycznia 2015 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz