wtorek, 23 września 2014

Rozbudowa Kanału Panamskiego ujawnia (pre)historyczne skarby

Oryginalny artykuł: Panama Canal expansion dredges up historical treasures. Phys.org 6.09.2014.

Przy rozbudowie Kanału Panamskiego naukowcy niespodziewanie odkryli prawdziwe skarby o charakterze archeologicznym i paleontologicznym, w tym skamieliny 3 tys. bezkręgowców, 500 kręgowców i ponad 250 roślin oraz pozostałości lasu, który spłonął wskutek wybuchu wulkanu. Eksperci wezwani przez Urząd ds. Kanału Panamskiego zidentyfikowali szczątki wielbłądów, krokodyli, zęby gigantycznego rekina oraz kości innych zwierząt sprzed milionów lat.

W trakcie prac pogłębieniowych na jeziorze Gatun po usunięciu ton ziemi odkryto także ślady osiedli ludzkich pochodzących z okresu prekolumbijskiego, kolonialnego i współczesnego. Wśród znalezionych artefaktów są fragmenty ceramiki, ostrza strzał oraz wyposażenie prekolumbijskiego grobowca. Znaleziono także sztylet z XVI wieku, komin z 1908 r. oraz butelki, wozy i wiadra używane do mieszania cementu w trakcie pierwszego etapu budowy kanału.

Wejście do Kanału Panamskiego od strony Pacyfiku (fot. Camilo Molina / Wikimedia Commons)

Zdaniem specjalistów najbardziej zaskakującym odkryciem był sam wiek skał, na których leży Panama. Badania wskazują, że zaczęły się one tworzyć 20 milionów lat temu i zakończyły około 10 milionów lat temu, choć dotychczas uważano, że mają zaledwie 3 miliony lat. Według Hortensji Broce z Urzędu ds. Kanału Panamskiego znaleziono organizmy z odległych epok, które świadczą o tym, że przesmyk stopniowo wyłaniał się z opadających wód oceanu o wiele wcześniej, niż dotychczas sądzono. Badania będą kontynuowane, aby ustalić, jak zmieniał się klimat oraz jak zwierzęta migrowały pomostem lądowym z jednego kontynentu amerykańskiego na drugi.

Kanał Panamski został otwarty 15 sierpnia 1914 łącząc Atlantyk z Pacyfikiem i oszczędzając żeglarzom długiego i niebezpiecznego rejsu wokół Ameryki Południowej. Od 7 lat Panama pracuje nad budową trzeciego zestawu śluz, co zwiększy pojemność Kanału. Projekt miał być gotowy w tym roku na okrągłą rocznicę otwarcia Kanału, ale ostatecznie termin zakończenia prac został przesunięty na styczeń 2016.

Przewidywany wygląd trzeciego zestawu śluz (rys. Urząd ds. Kanału Panamskiego) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz