czwartek, 4 września 2014

Przedmioty odkryte w Tiwanaku dowodzą zażywania środków halucynogennych

Oryginalny artykuł: Psychedelic culture tripped circa 500 AD

Od około 500 r. n.e., przez co najmniej 600 lat, przedstawiciele elity w południowo-środkowych Andach zażywali środki halucynogenne, czego dowodem są wymyślne akcesoria, opisane w najnowszym wydaniu czasopisma Antiquity. Odkryte przedmioty, wśród których znajdują się tabliczki do przygotowywania i zażywania takich środków, drewniana rurka, szpatułka i wielobarwna tkana opaska na głowę, rzucają nowe światło na styl życia i wierzenia mieszkańców Tiwanaku, leżącego w pobliżu Jeziora Titicaca w Boliwii.

Przedmioty odkryte w rytualnym zawiniątku w Cueva del Chileno (fot. Antiquity Publications)
Juan Albarracín-Jordan z Fundacji Bartolomé de Las Casas w La Paz (Boliwia), w wywiadzie dla Discovery News powiedział, że tego rodzaju tabliczki były w Andach wykorzystywane przede wszystkim przez szamanów do wdychania substancji psychotropowych podczas praktyk rytualnych. Substancje te uzyskiwano z roślin, mieszano i przygotowywano na tabliczkach, po czym wciągano przez nos przy użyciu rurek. Albarracín-Jordan i jego współpracownicy, José Capriles i Melanie Miller, natrafili na te przedmioty podczas prac wykopaliskowych na terenie Cueva del Chileno. Znaleziono też kubki keros, które służyły do picia chichy, napoju alkoholowego przygotowywanego z kukurydzy poddanej procesowi fermentacji.

Cueva del Chileno (fot. Antiquity Publications)
Badacze sądzą, że słynne kamienne monolity wzniesione w rejonie Tiwanaku, jak na przykład Monolit Bennetta, przedstawiają postacie trzymające w lewej ręce naczynia keros, a w prawej – tabliczki używane do wdychania substancji psychotropowych. Oczywiście po ich zażyciu, osoby znajdowały się w stanie uniesienia, ale ten zmieniony stan ducha miał szczególne znaczenie we wierzeniach mieszkańców Tiwanaku, co potwierdzają świadectwa archeologiczne i etnograficzne. Jak podkreśla Albarracín-Jordan, osoby zażywające substancje o działaniu psychotropowym, stawały się pośrednikami pomiędzy światem ziemskim a nadprzyrodzonym, pomiędzy żyjącymi a zmarłymi.

Jeden z monolitów w Tiwanaku (fot. Wikimedia Commons)
Zdaniem uczonych, szamani mogli wykorzystywać tytoń i środki pobudzające również w leczeniu. Dodają też, że skoro w Tiwanaku noszono maski z wizerunkami drapieżników, takich jak pumy lub kondory, zatem środki halucynogenne mogły być zażywane podczas ceremonii rytualnych z udziałem tych zwierząt, gdyż natrafiono na dowody składania ofiar zarówno z ludzi, jak i zwierząt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz