wtorek, 16 czerwca 2015

Ceremonialne kubki kultury Chachapoyas

Oryginalny artykuł: Chachapoyas: hallan 2 vasos ceremoniales en sitio arqueologico

Na terenie Purunllacta de Soloco, jednego z niewielkich ośrodków kultury Chachapoyas, amerykański archeolog James Crandall z University of Florida odkrył dwa srebrne kubki nazywane aquillas. Jak podkreśla, znalezisko jest szczególnie ważne, gdyż po raz pierwszy natrafiono na takie naczynia w oryginalnym miejscu. Dwadzieścia lat temu grupa rabusiów wyłowiła siedem tego typu kubków z wraku statku zatopionego w 1622 roku na Morzu Karaibskim.

Ceremonialny kubek odkryty w Purunllacta de Soloco (fot. James Crandall, University of Florida)
James Crandall wyjaśnia, że ikonografia inkaskich naczyń wykazuje wpływy z okresu kolonialnego, gdyż przedstawione postacie czterech par mężczyzn i kobiet mają co prawda stroje noszone w czasach imperium Inków, ale ich kapelusze są typowo hiszpańskie. Naczynia pochodzą prawdopodobnie z lat 1536-1580. Stanowi to niezbity dowód na to, że nie tylko Inkowie, ale i Hiszpanie dotarli niegdyś aż do Purunllacta de Soloco. W innych ośrodkach kultury Chachapoyas natrafiono bowiem już wcześniej na świadectwa obu podbojów.

Wizerunki postaci zdobiące jeden z kubków (fot. James Crandall, University of Florida)
Federico Kauffman, badacz kultury Chachapoyas, twierdzi, że takie wymieszanie kulturowe nie stanowi odosobnionego przypadku, gdyż jeszcze trzydzieści lat po konkwiście miejscowa ludność wyrabiała drewniane kubki keros z wyraźnymi wpływami hiszpańskimi.

Naczynie w miejscu jego odkrycia (fot. James Crandall, University of Florida)
Uczestniczący w badaniach archeolog Lorenzo Risco wyjaśnił, że kubki aquillas zostały zakopane, a wokół tego miejsca wzniecono ogień, przypuszczalnie podczas jednej z ceremonii. Później zostało ono przykryte kamienną budowlą.

Pozostałości kamiennych murów w Purunllacta de Soloco (fot. Oscar Paz / El Comercio)
Purunllacta de Soloco leży w odległości 15 kilometrów na południowy wschód od miasta Chachapoyas. Zostało wzniesione na szczycie wzgórza około 1000 lat temu. Stanowiło fortecę i zdawało się być miejscem niemal niedostępnym. Kamienne mury do dziś zatopione są wśród bujnej roślinności. Prace wykopaliskowe rozpoczęto na tym terenie w sierpniu 2014 roku. Odkryto szesnaście pochówków i pozostałości kościoła zbudowanego tam w okresie kolonialnym

Purunllacta de Soloco (fot. Oscar Paz / El Comercio)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz