sobota, 6 czerwca 2015

Kamienne głowy z Chaupimarca

Oryginalny artykuł: Hallaron dos cabezas clavas en comunidad de Chaupimarca

Na głównym placu w Chaupimarca, w dystrykcie Tápuc (prowincja Daniel Alcides Carrión, Pasco, Peru) znaleziono dwie kamienne głowy, z których każda mierzy około 40 centymetrów i waży około 100 kilogramów. Jak poinformował Rodolfo Rojas Villanueva (działacz organizacji Patria Verdes sin Fronteras), jedna z głów była zamocowana na fasadzie budowli, a druga w murze otaczającym plac.

Jedna z kamiennych głów z Chaupimarca (fot. Difusión)
Jest to znaczące odkrycie, gdyż mogłoby dowodzić, że kultura Chavín pojawiła się najpierw w tej części peruwiańskiego terytorium, a dopiero później wzniesiono słynny kompleks Chavín de Huantar. Rojas Villanueva zwrócił się do Ministerstwa Kultury z prośbą o przeprowadzenie odpowiednich prac konserwatorskich oraz zapewnienie ochrony nowym znaleziskom. Poza tym, grupa wieśniaków poinformowała go, że w górnej części Chaupimarca zachowały się pozostałości dawnych murów, należących być może do świątyni.

Druga kamienna głowa z Chaupimarca (fot. Difusión)
Podobne kamienne głowy zdobiły zewnętrzne mury ceremonialnego kompleksu Chavín de Huantar, znanego z monumentalnych budowli, zagłębionych dziedzińców oraz Starej i Nowej Świątyni, wzniesionych odpowiednio w latach 1000 – 500 p.n.e. i 500 – 400 p.n.e. Uczeni przypuszczają, że wielkie kamienne głowy, zamontowane w murze czopami, mogły przedstawiać kolejne stany transformacji, wywołane zażywaniem środków halucynogennych. Umieszczone były prawdopodobnie w sekwencji, począwszy od głów z łagodnym, ludzkim obliczem poprzez stopniowe przemiany w istoty nadprzyrodzone, z monstrualnymi twarzami i wyłupiastymi oczyma. Chavín de Huantar było miejscem pielgrzymek, a wpływ kultury Chavín (1200 p.n.e. – 200 n.e.) sięgał na północy do Lambayeque i Cajamarca, na południu – do Ica, a w centrum objął rejony Huánuco, Pasco, Lima i Junin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz