czwartek, 11 czerwca 2015

Figurki z Vichama (Peru)

Oryginalny artykuł: Vichama descubren estatuilla sacerdotisa y otras 4 piezas

Na terenie Vichama, ośrodka tysiącletniej cywilizacji Caral, peruwiańscy archeolodzy odkryli figurki antropomorficzne pochodzące sprzed około 3800 lat. Kompleks archeologiczny Vichama, wpisany w 2008 roku na listę dziedzictwa kulturowego, znajduje się w dystrykcie Végueta (prowincja Huaura), 130 km na północ od Limy. Trzy polichromowane figurki znaleziono w budowli zwanej Las Hornacinas. Umieszczone były w koszyku z sitowia, przewiązane bawełnianymi nićmi i złożone jako depozyt ofiarny w mieszaninie piasku, popiołu i materiału organicznego. Jak przekazała Ruth Shady, kierująca wykopaliskami i zajmująca się cywilizacją Caral od 1994 roku, figurki były zwrócone do siebie i zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Trzy figurki odkryte w budowli Las Hornacinas (fot. Ministerio de Cultura)
Największa figurka, o wysokości około 30 centymetrów, przedstawia prawdopodobnie kapłankę lub szamankę. Kobieta jest naga, a jej twarz zdobią czerwone plamki. Ma długie włosy opadające na ramiona oraz naszyjnik z czarnych i czerwonych paciorków. Co szczególnie ciekawe ma aż 28 palców (po siedem u rąk i nóg). Figurki umieszczone bo jej bokach mogłyby ukazywać parę władców politycznych, związanych z miejscową kapłanką. Jedna przedstawia mężczyznę z elity, w pozycji siedzącej ze zgiętą lewą nogą. Ma naszyjnik, a jego twarz i nagie ciało pomalowane są na biało. Ostatnia figurka ukazuje kobietę siedzącą w kucki, również nagą, z twarzą pomalowaną w białe pasy oraz z podwójnym wianuszkiem włosów o czerwonej barwie.

Pozostałości figurek odkrytych w budowli Los Depósitos (fot. Ministerio de Cultura)
Z kolei w budowli zwanej Los Depósitos odkryto dwie gliniane główki kobiece, zawinięte w tkaninę ozdobioną żółtymi, niebieskimi i pomarańczowymi piórami. Stanowią pozostałości figurek o wysokosci okolo 50 centymetrów. Złożone były wraz z kamieniami i fragmentami innych figurek. Caral była najstarszą cywilizacją Ameryki prekolumbijskiej, wznoszącą pierwsze budowle od co najmniej 2600 r. p.n.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz