wtorek, 6 października 2015

Kopiec Mnicha w Cahokii mógł zostać wzniesiony w ciągu zaledwie 20 lat

Oryginalny artykuł: Americas largest earthwork, Cahokia's Monk's Mound may have been built in only 20 years, study says

Kopiec Mnicha, wzniesiony w centrum Cahokii, największego prekolumbijskiego miasta na terenie Ameryki Północnej, miał wysokość dziesięciopiętrowego budynku. Usypana z ziemi budowla obejmowała kilka tarasów, zwieńczonych prawdopodobnie świątynią. Stanowiła prawdziwą ozdobę Cahokii, która w okresie swego największego rozkwitu, w latach 1050-1100 n.e. była zamieszkiwana przez około 15 tysięcy ludzi. Od dawna uczeni zastanawiali się, ile czasu zabrało mieszkańcom usypanie tej ogromnej ziemnej budowli. Pierwsze badania rozpoczęły się w latach 60-tych XX wieku, kiedy to przyjęto, że Kopiec Mnicha powstawał w czternastu etapach, w przeciągu 250 lat. Wydawało się to dość słuszne biorąc pod uwagę, że został w pełni wzniesiony ludzkimi rękami, a jego budowniczowie przenosili ziemię koszami, bez użycia koła, metalowych narzędzi i zwierząt pociągowych. Jednak prace prowadzone w ostatnich latach sugerują, że Kopiec Mnicha mógł powstać znacznie szybciej.

Kopiec Mnicha w Cahokii (źródło fot. Western Digs)
Dr Timothy Schilling i kierujący badaniami dr Neal Lopinot z Missouri State University pobrali próbki z odsłoniętego podczas prac naprawczych wnętrza kopca, aby zbadać osady z okolicznych terenów zalewowych, skąd pochodziła ziemia wykorzystana do usypania kopca. Analiza materiału roślinnego, prowadzona przy zastosowaniu mikroskopów optycznych i elektronowych, miała dostarczyć informacji o tym, jak długo pozostawała nienaruszona ziemia zanim przeniesiono ją do kopca. Przebadanie szczątków roślinnych pobranych z Kopca Mnicha wykazało, że z wyjątkiem bzu aptekarskiego, znaleziono wyłącznie nasiona roślin jednorocznych. Brak roślin trwałych (rosnących przez dwa lata lub dłużej) sugeruje, że pochodząca z dołów ziemia użyta do budowy kopca była często naruszana z powodu ciągłego jej przenoszenia, a zatem budowa musiała następować w sposób ciągły i bez dłuższych przerw.

Cahokia (autor ilustracji: L.K. Townsed, Cahokia Mounds State Historic Site)
Poza tym, badacze odkryli jeszcze jedną ciekawą rzecz. Okazało się bowiem, że do budowy Kopca Mnicha wykorzystano również darń. Pocięte bloki darni były ustawiane niczym cegły, co z pewnością przyspieszyło wznoszenie kopca. Dokonywano też napraw. Wszystkie zebrane dowody sugerują, że Kopiec Mnicha został wzniesiony w stosunkowo krótkim czasie, być może zaledwie 20 lat. Schilling i Lopinot podkreślają jednak, że chociaż budowa postępowała sprawniej i szybciej niż niegdyś sądzono, to i tak była to praca na miarę Herkulesa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz