środa, 21 października 2015

Mumie kultur Ichma i Chimu sprzed 2000 lat

Oryginalny artykuł: Descubren restos de momias de mas de 2 mil anos en Peru

W ubiegłym tygodniu, na wzgórzu wznoszącym się na wschód od Limy, w pobliżu Viña Alta, miejscowa policja przypadkowo natrafiła na zawiniątko grobowe, częściowo zakopane w ziemi. Antropolog Manuel Grados ustalił, że jest to mumia dorosłej kobiety, związanej prawdopodobnie z preinkaską kulturą Ichma, której przedstawiciele zamieszkiwali te tereny w latach 900-1470 n.e.

Zawiniątko z mumią znalezione w pobliżu Limy (źródło fot. Prensa Municipalided de La Molina)
Obok mumii znaleziono pleciony koszyk, szczątki tkanin, bawełnę oraz kolbę kukurydzy. Okoliczni mieszkańcy ochrzcili mumię imieniem Rosita i złożyli jej w darze kwiaty.

Kwiaty złożone przez okolicznych mieszkańców (źródło fot. Prensa Municipalided de La Molina)
Z kolei na terenie stanowiska archeologicznego Chan Chan, słynnego ośrodka kultury Chimu (1000-1200 n.e.), leżącego w rejonie La Libertad, natrafiono na aż 31 prekolumbijskich zawiniątek grobowych. Co prawda odkrycia dokonano już przed trzema miesiącami, ale utrzymywano tę informację w tajemnicy, aby móc ze spokojem przeprowadzić pierwsze badania. Jak poinformowała przedstawicielka Ministerstwa Kultury, María Elena Córdova Burga, zawiniątka zawierają w większości szczątki dorosłych kobiet. Towarzyszyły im różne przedmioty, w tym 87 naczyń ceramicznych, fragmenty tkanin, miedziane pierścienie, ozdoby uszu i przybory tkackie. Uczestnicząca w projekcie Nadia Gamarra dodała, że wszystkie ciała były umieszczone w dziewięciu pomieszczeniach, znajdujących się po bokach dwóch komnat grobowych. Przypuszcza się zatem, ze osoby te zostały pochowane wraz z jakimś zarządcą lub osobą sprawującą władzę. Biorąc pod uwagę liczne przybory tkackie, archeolog Lisbeth Quijano uważa, że kobiety mogły być za życia tkaczkami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz