czwartek, 15 października 2015

Majańskie graffiti w Tulix Mul (Belize)

Oryginalny artykuł: Mysterious Ancient Maya mural keeps its secrets

W styczniu 2014 r., na naszym blogu ukazała się informacja o odkryciu majańskich malowideł ściennych na terenie stanowiska archeologicznego Tulix Mul w północnym Belize, gdzie prace wykopaliskowe prowadzone są w ramach Projektu Archeologicznego Blue Creek (czytaj: Archeolodzy odkryli majańskie malowidła w Belize). Malowidło z wczesnego okresu klasycznego zostało pokryte przez Majów warstwą wyprawy wapiennej, na której zachowało się dawne graffiti. Zdaniem badaczy, graffiti z pewnością musiało powstać zanim Majowie zasypali gruzem komnatę na początku późnego okresu klasycznego.

Graffiti odkryte w Tulix Mul (źródło: Maya Research Program and Center for Social Science Research)
Trudno obecnie określić, jak dużą powierzchnię zajmowało graffiti, gdyż jego część mogła zostać utracona z powodu zniszczenia wapiennej warstwy. Pieta Graeves, zajmująca się konserwacją malowideł w Tulix Mul uważa, że twardość powierzchni i czystość linii wskazują na to, że graffiti zostało wyryte kamiennym narzędziem. Na zachowanej scenie można dostrzec wizerunki ryby i jakiegoś nieznanego zwierzęcia, a także przykucniętą postać ludzką.

Plan Tulix Mul. Komnata z malowidłami znajduje się w budowli oznaczonej literą F
(źródło: Maya Research Program and Center for Social Science Research)
Jeśli chodzi o prace nad malowidłem, to do tej pory nie osiągnięto jeszcze szczególnych rezultatów. Jego stan zachowania jest stabilny, ale nadal widoczne są jedynie niewielkie fragmenty muralu, które zostały odsłonięte przez odpadające kawałki łuszczącej się warstwy wapiennej. Przedstawiona na nim scena wciąż pozostaje zatem tajemnicą.

Fotografia wysokiej rozdzielczości, przedstawiająca fragment malowidła
(źródło fotografii: Texas A&M University's Center for Heritage Conservation, GigaPan,
Maya Research Program and Center for Social Science Research)
Jak podaje Thomas Guderjan, dyrektor projektu, chociaż nie możemy zobaczyć jeszcze malowidła, to na uwagę zasługuje też jego umiejscowienie. Zajmowało ono część ściany, przy której znajduje się kamienna ława widoczna od strony dziedzińca. Dzięki temu postać miejscowego władcy lub przedstawiciela elity, siadającego na ławie, była otoczona malowidłem, co musiało wywoływać duże wrażenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz