piątek, 5 lutego 2016

Nowe odkrycia w dystrykcie Ayo (departament Arequipa, Peru)

Oryginalny artykuł: Identifican noventa sitios arqueologicos en Arequipa

W listopadzie i grudniu 2015 roku, podczas inspekcji archeologicznej na terenie dystryktu Ayo (departament Arequipa, prowincja Castilla, Peru), zidentyfikowano 90 miejsc z zachowanymi świadectwami prekolumbijskimi. Celem prac, którymi kierował archeolog Apu Mendoza, było zweryfikowanie potencjału kulturowego i turystycznego okolic Ayo, wyróżniających się pięknym krajobrazem, zwłaszcza w rejonie Jeziora Mamacocha i Doliny Wulkanów.

Pozostałości budowli prekolumbijskich w dystrykcie Ayo (źródło fotografii: Andina)
Natrafiono na pozostałości, wzniesionych z kamienia wulkanicznego i gliny, budowli o charakterze mieszkalnym, dziedzińce i okrągłe wieże o przeznaczeniu grzebalnym zwane chullpas. Zachowały się również mury i kanały nawadniające różnych rozmiarów.

Pozostałości dawnego muru (źródło fotografii: Andina)
Archeolodzy odkryli fragmenty naczyń ceramicznych przeznaczonych zarówno do użytku codziennego, jak i ceremonialnego. Niektóre zostały ozdobione dekoracjami wykonanymi w kolorach: czerwonym, zielonym i białym.

Fragment naczynia ceramicznego z zachowanymi barwnymi dekoracjami
(źródło fotografii: Andina)
Apu Mendoza sądzi, że znaleziska pochodzą głównie z Horyzontu Środkowego, kiedy obszar ten był zajmowany przez cywilizację Huari/Wari (lata 600-1000 n.e.), ale jest też możliwe, że z czasów zamieszkiwania tych ziem w Późnym Okresie Przejściowym i w Horyzoncie Późnym.

3 komentarze:

  1. Witam! Jestem pod wrażeniem treści przekazywanych w blogu. Ja również jestem autorem bloga popularnonaukowego i na ten natrafiłem przypadkiem, podczas poszukiwania materiału do jednego z moich artykułów. Nie ukrywam, że jestem niezmiernie zainteresowany kolejnymi wpisami, jakie na Waszym blogu się pojawią, lecz zdaję sobie sprawę z tego, że mogę zapominać o regularnych wizytach ;). W związku z tym mam pytanie. Czy treści bloga są w jakiś sposób rozpowszechniane na portalach społecznościowych, dzięki którym byłbym na bieżąco powiadamiany o nowych wpisach? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam! Czasami linki do postów pojawiają się na innych blogach lub portalach. Najlepszym rozwiązaniem byłoby chyba otrzymywanie informacji o nowych wpisach bezpośrednio do skrzynki mailowej. Po prawej stronie są dwie opcje "Follow by E-mail" i "Subskrybuj" :-)

    OdpowiedzUsuń