środa, 17 lutego 2016

Ślady stóp sprzed 2500 lat w rejonie Tucson (Arizona)

Oryginalny artykuł: 2-500-year-old family stroll frozen in time

Podczas badania terenu w rejonie Sunset, na północny zachód od Tucson (Arizona), gdzie trwają prace związane z budową nowej szosy i mostu, archeolodzy natrafili na zachowane w grubej warstwie gliny ślady stóp sprzed około 2500 lat. Co prawda nie są to najstarsze odciski stóp w Ameryce Północnej, gdyż w ubiegłym roku, na wyspie Kolumbii Brytyjskiej, odkryto podobne ślady, choć liczące aż 13 000 lat. Ślady z rejonu Tucson są jednak wyjątkowo dobrze zachowane, a przede wszystkim rzucają nowe światło na życie rdzennych Amerykanów, uprawiających swe pola.

Mapa pokazująca miejsce znaleziska - "Sunset footprints"
(źródło fot. MailOnline) 
Archeolodzy podczas pracy (fot. Doug Gann)
Archeolog Dan Arnit natrafił na pierwsze ślady, jak tylko rozpoczął wykopaliska, a gdy usunięto więcej wysuszonej gleby, można juz było dostrzec kolejne odciski stóp ludzi, którzy boso poruszali się po polu. Większość śladów należy do osób dorosłych, kobiet i mężczyzn, którzy kroczyli przez pola uprawne. Towarzyszyły im również biegające dokoła dzieci. Wydaje się nawet, że w jednym miejscu rodzic zatrzymał się, aby unieść dziecko, po czym postawił je z powrotem na ziemi, choć w innej pozycji. Obok śladów stóp znaleziono też odcisk ręki dziecka.

Jeden z zachowanych śladów stóp (fot. Doug Gann)
Zachowały się również pozostałości rowów służących do nawodnienia pól. Jedna grupa ludzkich śladów wskazuje, że rolnicy szli poprzez pole, zatrzymali się w jakimś celu, po czym udali się w innym kierunku. Jest też odcisk łapy psa, który podążał za swym panem.

Jeden z zachowanych śladów stóp (fot. Doug Gann)
Uczestniczący w pracach archeolog Doug Gann zastosował zaawansowane skanowanie trójwymiarowe, aby zachować ślady zanim zostaną zniszczone. Podkreśla, że znalezisko jest wyjątkowe, gdyż w tym przypadku chodzi nie tylko o same odciski stóp, ale o cały kontekst, pozwalający przekonać się, jak wyglądała praca na polu w deszczowy dzień, kiedy to kobiety i mężczyźni wznosili zapory z warstw gliny, aby zebrać wodę i skierować ją na pola uprawne.

Ilustracja przedstawiająca, jak mogło wyglądać życie i praca na polu
(autor: Rob Ciaccio / Desert Archaeology Inc.)
Ludzie, którzy pozostawili po sobie ślady stóp mogli być pierwszymi prawdziwymi rolnikami na północ od Doliny Meksyku. Zdaniem badaczy byli przypuszczalnie przodkami przedstawicieli kultury Hohokam, która rozwijała się na ziemiach dzisiejszej Arizony do około 1450 r. n.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz