sobota, 27 sierpnia 2016

Eksperci z Uniwersytetu Harvarda badają DNA "Damy z Cao"

Oryginalny artykuł: Expertos de Universidad de Harvard estudian ADN de Dama de Cao

Specjaliści z Uniwersytetu Harvarda (USA) rozpoczęli badania DNA słynnej “Damy z Cao”. Jak poinformował archeolog Régulo Franco Jordán, odpowiedzialny za kompleks El Brujo, analizy obejmą też sześć osób, które towarzyszyły zmarłej. Próbki znajdują się już w laboratorium w USA, a rezultaty badań zostaną ogłoszone w 2017 roku. Eksperci zamierzają stwierdzić, czy istniały jakieś bezpośrednie więzi pomiędzy osobami, których szczątki znaleziono w grobie, a zatem Damą z Cao, kapłanami (głównym i pomocniczym), młodymi kobietami złożonymi w ofierze i strażnikiem. Dzięki obecnej, zaawansowanej technologii, na podstawie DNA można ustalić pochodzenie zarówno ze strony matki, jak i ojca, dzięki czemu badania są bardziej kompletne.

Zachowane szczątki Damy z Cao (fot. Andina)
Przypomnijmy, że grobowiec tak zwanej „Damy z Cao” odkryto dziesięć lat temu, w 2006 roku, w kompleksie archeologicznym El Brujo, w regionie La Libertad (Peru). Uczeni przypuszczają, że Dama z Cao, przedstawicielka kultury Moche, mogła w IV w. n.e. sprawować władzę w teokratycznej społeczności zamieszkującej dolinę rzeki Chicama, będąc jednocześnie znachorką i wróżbitką. Jej wysoki status potwierdzają znalezione w grobie bogate ozdoby, wykonane ze złota, srebra, pozłacanej miedzi, kwarcu, lazurytu i turkusów, a także drewniane sceptry pokryte miedzią, stanowiące symbol władzy i używane podczas ceremonii.

Rekonstrukcja wyglądu i ozdób Damy z Cao (źródło fot. Wikipedia)
Kobieta zmarła w wieku 20-25 lat. Jej ciało pokryte było tatuażami, przedstawiającymi węże, pająki, krokodyle, małpy, lamparty, pszczoły i motyle. Damę z Cao pochowano z osobami, które miały jej strzec i towarzyszyć w drodze do wieczności.

Szczątki Damy z Cao, na której ciele nadal widoczne są tatuaże (fot. National Geographic)
W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy Uniwersytetem Harvarda a Fundacją Wiese, która do tej pory sponsorowała prace w tym regionie. Pozwoli to, przy współpracy z National Geographic, na prowadzenie wykopalisk przez pięć kolejnych lat. Archeolodzy zamierzają skupić się na kilku wybranych sektorach, między innymi na świątyni Cupisnique, która została tylko częściowo odkopana w 1947 roku. Planowane są też prace w Huaca El Brujo, stanowiącej ważną budowlę piramidalną na terenie kompleksu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz