środa, 31 sierpnia 2016

Kaktus z El Paraíso (Peru)

Oryginalny artykuł: Arqueologos hallan un cactus de 4000 anos de antiguedad

Podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych na terenie kompleksu archeologicznego El Paraíso (Peru), natrafiono na nietypowy depozyt ofiarny, zawierający kaktus liczący 4000 lat. Kaktus o długości około 30 centymetrów zachował się w doskonałym stanie i nadal ma kilka kolców. Jak wyjaśniają badacze, przypuszczalnie chodzi o gatunek kaktusa o właściwościach halucynogennych, znanego pod nazwą San Pedro (Echinopsis pachanoi). Dayanna Carbonel zaznaczyła, że po raz pierwszy znaleziono kaktus w kontekście archeologicznym, a umieszczenie kaktusa wśród darów ofiarnych dowodzi jego znaczenia dla dawnych mieszkańców. Santiago Morales uważa, że kaktus mógł być wykorzystywany podczas rytuałów, gdyż znajdował się w pomieszczeniu przylegającym do sali ceremonialnej.

Kaktus znaleziony w El Paraíso (fot. EFE)
W tej samej budowli Dayanna Carbonel odkryła pochówek kobiety, która mogła zajmować znaczącą pozycję w społeczeństwie El Paraíso. Przy ciele zmarłej złożono liczne przedmioty, między innymi skamieliny, muszle, paciorki z polerowanego kamienia, róg jelenia i dwie zapinki kościane. Natrafiono też na pochówki zwierząt: trzymiesięcznego pieska, dwóch papużek i jednej papugi ary. Santiago Morales dodał, że spośród innych znalezionych w tym rejonie przedmiotów wyróżnia się proca wykonana  z materiału roślinnego i rodzaj maczugi, którą tworzy kij przechodzący przez otwór wywiercony w kamieniu i przywiązany sznurem.

Przedmiot przypominający maczugę, znaleziony w El Paraíso (fot. EFE)
Wykopaliska w El Paraíso rozpoczęły się w październiku 2015 roku i stanowią kontynuację badań, które w latach 60-tych XX wieku prowadził szwajcarski archeolog Fréderic Engel. Obecnymi pracami kieruje Ministerstwo Kultury w porozumieniu z Muzeum Andrés del Castillo. Archeolodzy mają jeszcze wiele do zrobienia, gdyż cały kompleks El Paraíso obejmuje kilkanaście budowli, wzniesionych na obszarze około 60 hektarów, a do tej pory zbadano częściowo tylko cztery z nich.

El Paraíso (fot. EFE)
Monumentalne budowle El Paraíso, liczące około 4000 lat, leżące u ujścia rzeki Chillón, zaliczane są do najstarszych  pozostałości prekolumbijskiego Peru, porównywalnych z Caral. Sam kompleks prawdopodobnie nie był stale zamieszkiwany i służył jedynie jako miejsce  odprawiania rytuałów przez okoliczną ludność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz