środa, 10 sierpnia 2016

Odkrycia na wzgórzu Cerro Pacífico (Peru)

Oryginalny artykuł: Los Olivos: hallan vestigios de 6-mil anos durante excavaciones arqueologicas

Od kwietnia bieżącego roku, na wzgórzu znanym jako Cerro Pacífico, w dystrykcie Los Olivos (Peru), prowadzone są prace wykopaliskowe którymi kieruje archeolog Luís Ángel Flores Blanco. Na wzgórzu odkryto zawiniątko grobowe ze szczątkami ssaka z rodziny wielbłądowatych. Datowania, przeprowadzone w laboratoriach w USA i w Japonii dowodzą, że zawiniątko pochodzi sprzed niemal 6 000 lat.

Szczątki ssaka z rodziny wielbłądowatych, odkryte na wzgórzu Cerro Pacífico (fot. Peru21)
Natrafiono także na pozostałości dwóch piramid tarasowych. Luís Flores podał, że przy ich budowie stosowano technikę shicras, znaną już z konstrukcji w Caral. Polegała ona na wypełnianiu platform budowli specjalnymi torbami, wykonanymi z włókien roślinnych i zawierającymi bloki kamienne, co zapewniało stabilność podstawy podczas wstrząsów sejsmicznych. W przypadku trzęsienia ziemi sprawiały one, że podstawa budowli delikatnie się poruszała wraz ze wstrząsami, przez co nie ulegała ona zawaleniu.

Pozostałości dawnych budowli na wzgórzu Cerro Pacífico (fot. Peru21)
Zdaniem archeologa, Cerro Pacífico mogło być ośrodkiem związanym z kultem ziemi, rozwijającym się w okresie pomiędzy Caral (gdzie monumentalne budowle powstawały już około 2600 r. p.n.e.) a Garagay ( z około 2000 r. p.n.e.).

Prace wykopaliskowe na wzgórzu Cerro Pacífico (fot. publimetro.pe)
W projekcie, zainaugurowanym przez Ruth Shady, odkrywczynię Caral, pomagają nie tylko studenci archeologii, ale i okoliczni mieszkańcy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz