wtorek, 9 stycznia 2018

Sala bankietowa kultury Mochica

Oryginalne artykuły: Arqueologos sorprendidos con hallazgo mochica en Huaca Limon
                               Hallan nuevos vestigios mochicas

Grupa peruwiańskich archeologów, którą kieruje Walter Alva dokonała bardzo ciekawego odkrycia na terenie Huaca Limón, 30 km na południe od Chiclayo w regionie Lambayeque, gdzie prace wykopaliskowe podjęto cztery miesiące temu. Natrafiono tam na pochodzącą sprzed 1700 lat salę bankietową kultury Mochica, która zdaniem badaczy potwierdza istnienie tego typu budowli, znanych do tej pory jedynie ze scen namalowanych na naczyniach ceramicznych kultury Mochica i stanowiących miejsca, gdzie dyskutowano o sprawach polityczno-społecznych.

Pozostałości sali bankietowej kultury Mochica (fot. Dante Piaggio, El Comercio)
W centrum sali bankietowej znajdują się dwa ustawione naprzeciwko siebie trony ze stopniami. Prawdopodobnie zasiadały tam dwie osobistości różniące się rangą społeczną. Wyższy tron ma siedem stopni i był przeznaczony dla głównego dostojnika otrzymującego dary. Drugi tron ma trzy stopnie i służyłby osobie składającej dary i zajmującej nieco niższe miejsce w hierarchii społecznej.

Schody prowadzące do sali bankietowej z tronami (fot. Andina)
Główny tron został ozdobiony malowidłem, gdzie na niebieskim tle symbolizującym wodę przedstawiono różne barwne ryby, a nawet scenę połowów, gdyż widoczny jest fragment łodzi i złowione na haczyk ryby. Całe malowidło ma ponad 10 metrów długości, a naturalistyczne sceny zaskoczyły archeologów, gdyż malowidła ścienne kultury Mochica przedstawiają zazwyczaj jedynie wizerunki bóstw, elementy symboliczne i wzory geometryczne.

Malowidła zdobiące główny tron (fot. Dante Piaggio, El Comercio)
Po bocznej stronie sali bankietowej zachowały się liczne ślady wgłębień, które zdaniem badaczy były przeznaczone na umieszczenie waz i talerzy z różnorodnymi potrawami serwowanymi podczas spotkań. Ponieważ w pobliżu nie natrafiono na żadne pomieszczenia kuchenne, a zatem przypuszcza się, że posiłki przygotowywano w innym miejscu i dostarczano gotowe. Znaleziono natomiast niewielką ławę dla osoby, która prawdopodobnie była odpowiedzialna za obsługę bankietu.

Malowidła po bocznej stronie głównego tronu (fot. Dante Piaggio, El Comercio)
W sąsiedztwie sali bankietowej archeolodzy odkryli pozostałości innego pomieszczenia, gdzie na wprost wejścia wzniesiono okrągłe, dwupoziomowe podium. Podobne konstrukcje znane są z ikonografii kultury Mochica i stanowiły miejsca, z których władca zwracał się do swych poddanych. Obie sale mogły być przeznaczone na spotkania zarezerwowane dla miejscowej elity. Jak podkreśla Walter Alva, w kulturze Mochica bankiety odbywały się w specjalnych salach, gdzie zebrana elita dyskutowała o polityce, interesach i wymianie towarów.

Okrągłe podium (fot. Andina)
Poza salą bankietową natrafiono również na inne ważne elementy architektoniczne pochodzące z różnych okresów kultury Mochica, w tym ołtarze. Poza tym archeolodzy zwrócili uwagę na zachowany ślad po dawnym słupie, który podtrzymywał zadaszenie. Budowla przypomina bowiem glinianą makietę podobnej konstrukcji, wykorzystywanej przez władców podczas audiencji.

Wykonana z gliny makieta, przedstawiająca budowlę, w której władcy Mochica udzielali audiencji
(fot. Dante Piaggio, El Comercio) 
Kultura Mochica kwitła w latach 100-700 n.e. Kompleks archeologiczny, w którym obecnie prowadzone są prace wykopaliskowe obejmuje pięć budowli piramidalnych i mniejsze platformy, które mogły stanowić część rozległego ośrodka. Z nieznanych przyczyn miejsce to zostało zakopane przez przedstawicieli Mochica i opuszczone. Jak podkreśla Walter Alva, nowe odkrycia stanowią ważny wkład do poznawania i odtworzenia złożonego i zhierarchizowanego społeczeństwa kultury Mochica.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz