czwartek, 10 października 2013

Inkaskie i pre-inkaskie skarby na dnie Jeziora Titicaca


Na dnie jeziora Titicaca belgijscy archeolodzy odkryli przedmioty ze złota i srebra, kości oraz ceramikę z okresu inkaskiego oraz pre-inkaskiego. Christophe Delaere z Uniwersytetu w Brukseli (współdyrektor projektu Huiñaimarca) poinformował, że są to prawdopodobnie dary ofiarne w postaci ceramiki, kości i płytek złota. W sumie znaleziono 2 tysiące przedmiotów i fragmentów artefaktów.

Przedmioty ze złota znalezione w darach ofiarnych na dnie jeziora Titicaca (fot. AP Photo / Ministerstwo Kultury Boliwii)

Projekt Huiñaimarca (w języku ajmara "wieczny naród") rozpoczął się dwa miesiące temu na jeziorze Titicaca na granicy Boliwii i Peru. Podwodne poszukiwania prowadzone były w różnych rejonach jeziora. Po stronie boliwijskiej okryto przedmioty z okresu inkaskiego (1438-1533) i pre-inkaskiego. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy znaleziono 31 fragmentów złota, głównie wokół Wyspy Słońca, gdzie według legendy wynurzyli się z wód Manco Cápac i Mama Ocllo - założyciele królewskiej dynastii Inków. Według Delaere znalezisko ma ogromną wartość historyczną, ponieważ są to pierwsze odkryte przedmioty ze złota.

W innych rejonach jeziora także przeprowadzono podwodne wykopaliska i znaleziono ceramikę i urny, których wiek ocenia się na 500-800 lat, oraz ceramikę sprzed 1500 lat, w tym naczynia, kadzielnice i rzeźby zwierząt przypominające pumy.

Kamienne rzeźby przedstawiające głowę pumy (fot. AP Photo / Ministerstwo Kultury Boliwii)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz