piątek, 25 października 2013

Kolejne mumie znalezione na peruwiańskim cmentarzu

Oryginalny artykuł: Two 1,000-year-old mummies found in ancient Peruvian cemetery. The Raw Story 25.10.2013.

Dwie mumie sprzed ponad 1000 lat zostały znalezione na pre-inkaskim cmentarzu na przedmieściach Limy. Zdaniem Gladys Paz znalezisko w kompleksie religijnym kultury Wari Huaca Pucllana (w pobliżu współczesnej dzielnicy Miraflores) jest niezwykle istotne, ponieważ grobowiec został odkryty w stanie nienaruszonym razem z darami ofiarnymi. Zdaniem Paz jest to grobowiec kobiety, a dziecko zostało złożone w ofierze jako jej towarzysz. W grobowcu znaleziono także 7 naczyń zdobionych wizerunkami kotów, używanych do picia herbaty yerba mate, 12 toreb z tkaniny i szczątki 3 świnek morskich.

Wyposażenie grobu z kultury Wari znalezionego w kompleksie świątynnym Huaa Pucllana w Limie (fot. Agencja France-Presse)

Jest to trzecie nietknięte znalezisko wśród 70 grobowców odkrytych od 1981 r, kiedy badacze rozpoczęli prace na stanowisko Huaca Pucllana - w piramidalnej świątyni o powierzchni 2,5 ha wzniesionej między 100 a 600 r. n.e. W 2010 roku archeolodzy odkryli grobowiec kobiety, która została pochowana z czworgiem dzieci. W 2008 roku znaleziono mumię 13-letniej dziewczyny. Dwie ostatnie mumie pozostają nieotwarte na miejscu znalezienia. W ciągu następnych 4-6 miesięcy zostaną zabrane do laboratorium w celu określenia wieku i płci.

Według dyrektor projektu Isabel Flores, archeologom pozostaje do zbadania 40% stanowiska Huaca Pucllana, zbudowanego przez pre-inkaską kulturę Wari. W całej Limie jest około 350 podobnych huacas (w języku keczua - stanowisko religijne) porozrzucanych między nowoczesnymi budynkami i świadczących o prehiszpańskiej historii tego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz