wtorek, 29 października 2013

Miasta Majów: Tabasqueño (stan Campeche, Meksyk)

Teobert Maler, podczas swej podróży przez ziemie stanu Campeche, odwiedził miasto Majów położone w niewielkiej odległości od Hochob. Nazwał ruiny Tabasqueño, od stanu Tabasco, z którego przybył właściciel pobliskiego ranczo.

Budowla I w Tabasqueño
Do chwili obecnej archeolodzy odrestaurowali jedynie centrum Tabasqueño, obejmujące prostokątny plac otoczony budowlami z czterech stron. Miasto osiągnęło szczyt rozwoju w późnym okresie klasycznym, w latach 750 – 900 n.e.

Część mieszkalna w Budowli I

Architektura wykazuje cechy typowe dla stylu chenes, które spotykamy też w innych miastach stanu Campeche, takich jak Hochob, Hormiguero, Santa Rosa Xtampak czy Chicanná. Najważniejszą konstrukcją jest Budowla I, stanowiąca kompleks świątynno-pałacowy.

Budowla I w Tabasqueño
Szerokie schody prowadzą na szczyt, gdzie wzniesiono świątynię ze wspaniałą fasadą zoomorficzną, ozdobioną po bokach nakładającymi się na siebie maskami bóstw. Na Świątyni zachowały się pozostałości dawnego zwieńczenia dachu.

Zoomorficzna fasada świątyni na szczycie Budowli I
W dolnej części Budowli I znajduje się osiem pomieszczeń mieszkalnych z kamiennymi ławami.

Pozostałości dawnych pomieszczeń mieszkalnych w Budowli I
Kamienna ława w jednym z pomieszczeń
Bardzo interesująca jest też budowla z wieżą o wysokości ponad 3,5 metra, wznoszącą się po prawej stronie, tuż przy pochyłej platformie. Wieża przypomina stelę. Jej przeznaczenie nie jest to końca znane, ale uczeni sądzą, że mogła służyć obserwacjom astronomicznych podczas przesilenia letniego i zimowego.

Budowla z charakterystyczną wieżą widoczna po prawej stronie
Obecnie meksykańscy archeolodzy prowadzą prace w drugiej części miasta, gdzie zachowały się wzniesione wokół placów budowle ze sklepieniami łukowymi. Natrafiono też na fragmenty rzeźbionych stel i ołtarzy.

Sklepienie łukowe w jednej z budowli w Tabasqueño

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz