środa, 9 października 2013

Rastrojón – obronna forteca królestwa Copán

Na początku sierpnia bieżącego roku została udostępniona zwiedzającym kolejna część majańskiego miasta Copán, nazwana przez archeologów Rastrojón – od hiszpańskiego słowa „rastrojos” („ścierniska”) – ze względu na gęstą roślinność na terenie, na którym Majowie wznieśli tamtejsze budowle. Projekt Rastrojón Copán (Paracopán), którym kierowali William Fash z Uniwersytetu Harvarda i honduraski archeolog Jorge Ramos, rozpoczął się w 2007 roku, przy współpracy mieszkańców pobliskiego miasteczka Copán Ruinas. W wywiadzie dla honduraskiego dziennika La Prensa, Willian Fash przyznaje, że choć początkowo nie liczył na jakieś szczególne odkrycia, to prace wykopaliskowe przyniosły zaskakujące rezultaty.

Fasada jednej z budowli w Rastrojón (fot. La Prensa, Honduras)
Rastrojón, położone w odległości dwóch kilometrów na północny zachód od ruin Copán, stanowiło ważny punkt strategiczny i powstało prawdopodobnie jako obronna forteca królestwa Copán. Chociaż wzniesione tam budowle pochodzą z pierwszej polowy VIII wieku n.e., to miejsce wykorzystywano znacznie wcześniej, w czasach poprzedzających przybycie w 426 roku n.e. K’inich Yax K’uk’ Mo’, założyciela dynastii królewskiej. Archeolodzy sądzą, że w okolicy znajdowały się jaskinie będące miejscem pielgrzymek.

Budowla w Rastrojón (fot. La Prensa, Honduras)
Rastrojón zostało wzniesione na wzgórzu nazwanym przez archeologów K’an Kooj Witz (Wzgórze Pięknej Pumy), z którego rozciąga się widok na całą dolinę. Jak podaje William Fash, o obronnym charakterze tego miejsca świadczą znalezione ostrza strzał oraz motywy nawiązujące do wojny i wojowników. Jedna z najwspanialszych konstrukcji stanowiła przypuszczalnie rezydencję jakiejś osoby z elity lub dowódcy wojskowego. Pod względem stylistycznym budowle Rastrojón przypominają architekturę z czasów trzynastego władcy CopánWaxaklajuun Ubaah K’awiil, choć niektóre zostały wzniesione ku czci dwunastego króla – K’ahk’ Uti’ Witz’ K’awiil.

Budowla w Rastrojón (fot. La Prensa, Honduras)
Do chwili obecnej archeologom udało się zrekonstruować kilkanaście budowli. Większość z nich zawaliła się już w czasach prekolumbijskich, gdyż powstały w miejscu gdzie przebiega szczelina geologiczna i – jak przyznaje Jorge Ramos – ucierpiały znacznie w wyniku ruchów sejsmicznych, co ostatecznie zmusiło Majów do opuszczenia fortecy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz