wtorek, 22 października 2013

Znaleziska w stolicy Meksyku

Oryginalny artykuł: Hallan en Churubusco vestigios de tres etapas historicas

Przez ostatnie miesiące meksykańscy archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzili wykopaliska w odległości zaledwie 40 metrów na południowy zachód od dawnego klasztoru Churubusco (obecnie Museo Nacional de las Intervenciones), w dzielnicy Coyoacán, w mieście Meksyk. Grupą badaczy kierował Francisco Antonio Balcorta Yépez. Podczas prac natrafiono na pozostałości platformy, długości 13 metrów i szerokości 11 metrów, stanowiącej podstawę dawnej budowli wzniesionej przez Mexików.

Pozostałości platformy z czasów Mexików (fotografia INAH)
Jak wyjaśnia ekspert INAH, około 1428 roku ta część obecnego miasta Meksyk należała do azteckich kupców, a odkopana budowla wskazuje na jej charakter mieszkalny. Na pobliskim dziedzińcu znaleziono fragmenty muru oddzielającego przejście do pomieszczenia, w którym archeolodzy odkryli ceramikę związaną z produkcją soli, pozostałości kamiennych narzędzi i ostrzy z obsydianu, a także miedziane igły i kołowrotki, wykorzystywane w tkactwie.

Kawałki obsydianu znalezione przez archeologów (fotografia INAH)
Ceramiczna forma do wyrobu figurek (fotografia INAH)
Poza przedmiotami codziennego użytku i narzędziami, natrafiono również na depozyt ofiarny umieszczony pod podłogą w celu poświęcenia budowli. Depozyt zawierał trzy polichromowane kadzielnice z uchwytem w formie węża, figurki ceramiczne i resztki żywicy copal.

Fragmenty glinianych figurek znalezionych przez archeologów (fotografia INAH)
Jak podaje Antonio Balcorta, dzięki wcześniejszym badaniom wiadomo, że tereny te należały do dawnej dzielnicy zwanej Pochtlán. Klasztor Churubusco został prawdopodobnie wzniesiony na terenie prekolumbijskiego centrum ceremonialnego Mexików i być może pod fundamentami klasztoru znajdują się pozostałości świątyni boga Hutzilopochtli.

Ceramiczna pieczęć znaleziona podczas wykopalisk (fotografia INAH)
Podczas prac wykopaliskowych znaleziono również świadectwa z czasów kolonialnych (przełomu XVI i XVII wieku), fragmenty dawnego systemu hydraulicznego oraz ślady krwawej bitwy, która rozegrała się tam w 1847 roku, kiedy to miasto Meksyk broniło się przez wojskami Stanów Zjednoczonych.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz