czwartek, 16 października 2014

Ekwador odzyskuje skradzione prekolumbijskie skarby

Oryginalny artykuł: Ecuador Will Recover 10000 Archeological Treasures. teleSUR 15.10.2014.

W połowie listopada z Włoch do Ekwadoru dotrze 3,858 artefaktów archeologicznych i ponad 1000 kopii: Ekwador czeka na ładunek 4858 przedmiotów wysłanych drogą morską  z Genui, które mają dotrzeć do miasta Guayaquil najpóźniej w połowie listopada. Według ambasadora Ekwadoru we Włoszech Juana Holguín Floresa włoski rząd zwraca Ekwadorowi prekolumbijskie przedmioty odzyskane z nielegalnego handlu dobrami kultury.

Sebastián González, szef Komisji ds. Nielegalnego Handlu Towarami, poinformował, że do grudnia w sumie spodziewa się odzyskać przynajmniej 10 tys. zrabowanych artefaktów. W tym roku Ekwador odzyskał już 500 przedmiotów z Argentyny, w zeszłym roku 3500 przedmiotów z różnych krajów, głównie Chile i USA.

Zdaniem Gonzáleza odzyskanie prehiszpańskich skarbów jest możliwe dzięki polityce prezydenta Rafaela Correa zwalczającej nielegalny handel dziedzictwem narodowym i powołaniu specjalnej komisji, która wyszukuje skradzione przedmioty i zwalcza ten proceder. Celem akcji jest uświadomienie społeczności międzynarodowej, że handel dziedzictwem kulturowym jest nielegalny, ponieważ należy ono do narodu, który je wytworzył.

Artefakt należący do kultury La Tolita odzyskany przez ekwadorski rząd (fot. AFP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz