środa, 8 października 2014

Pozostałości portu, z którego wypłynęły karawele Kolumba w 1492 roku

Oryginalny artykuł: Hallan el sitio exacto de donde partio Colon al Nuevo Mundo en 1492

Najnowsze odkrycia dokonane na terenie Palos de la Frontera (Huelva, Hiszpania) pozwoliły określić dokładne miejsce, z którego w 1492 roku karawele Kolumba wypłynęły w stronę Nowego Świata. W 1908 roku, Enrique Martínez Ituño, argentyński konsul w Hiszpanii, po zakończeniu swej pracy w Maladze i osiedleniu się w Palos de la Frontera, wspominał o pozostałościach dawnego portu w tym rejonie. I chociaż już w 1992 roku wiedziano o istnieniu jakichś obiektów portowych, to dopiero teraz, po ponad 20 latach, dzięki pracom wykopaliskowym kierowanym przez archeologa Juana Manuela Campos, krążące niegdyś pogłoski zostały potwierdzone konkretnymi dowodami.
Pozostałości obiektów portowych w Palos de la Frontera (fot. Diario de Huelva)
Jak podaje Juan Manuel Campos, źródła historyczne wspominały o porcie w Palos, ale obecnie można wreszcie ustalić jego dokładną lokalizację. Okazuje się, że w przeciwieństwie do wcześniejszych poglądów, biorąc pod uwagę zanurzenie statków, karawele mogły bez problemu zawijać do portu, który nie tylko był osłonięty przed wiatrem i oddalony od prądów morskich, ale również bardzo dobrze zagospodarowany i umożliwiał łatwy wyładunek i załadunek towarów.

Replika karaweli Kolumba, znajdująca się na Maderze (źródło: Wikipedia)
Jednym z ciekawych odkryć jest warsztat garncarski z siedmioma piecami do wypalania ceramiki, cegieł, dachówek i wapna. To jedyny tego typu warsztat z owej epoki, znaleziony na terenie Hiszpanii. W pobliżu warsztatu natrafiono na miejsce, gdzie wyrzucano wadliwe wyroby, wśród których znajdowały się naczynia kuchenne i stołowe, wykonane w stylu mauretańskim oraz imitacje ceramiki z innych regionów. Szczególne znaczenie dla archeologów ma jednak odkrycie pozostałości tak zwanej aloty, czyli miejsca, gdzie dokonywano transakcji o charakterze międzynarodowym, świadczących o znaczeniu portu w Palos w okresie od II połowy XV wieku do początków XVI wieku. Właśnie w tym punkcie celnym Kolumb uzgadniał sprawy niezbędne dla powodzenia swej wyprawy.
Portret Krzysztofa Kolumba (źródło: Wikipedia)
Zlokalizowano także pozostałości dawnej tawerny, magazynu i wielkiego muru, gdzie przypuszczalnie składano cegły i dachówki. Prace wykopaliskowe będą kontynuowane jeszcze przez miesiąc, po czym badaczy czeka intensywna praca w laboratorium, która pozwoli uzyskać więcej danych na temat historycznego portu w Palos de la Frontera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz