poniedziałek, 6 października 2014

Park Narodowy Tikal jednym z najwspanialszych na świecie

Oryginalny artykuł: Parque Nacional Tikal - una de las 10 ruinas mas importantes del mundo

Czasopismo Conde Nast zamieściło Park Narodowy Tikal na światowej liście dziesięciu najważniejszych, tysiącletnich ruin. Jak wyjaśnił Gwatemalski Instytut Turystki (Inguat) lista ta obejmuje wybrane miejsca, związane z zaginionymi i starożytnymi kulturami. Znajdują się na niej również Machu Picchu (Peru), Wyspa Wielkanocna (Chile), Petra (Jordania), Termy rzymskie (Anglia) i Xi’an ze słynną Armią terakotową (Chiny).

Panorama Tikal (fot. Ministerio de Cultura y Deportes)
Tikal stanowi najbardziej imponujący przykład życia prekolumbijskiego społeczeństwa, a widoki rozciągające się ze szczytów tamtejszych piramid są wręcz niewiarygodne. W czerwcu tego roku również CNN Travel i francuskie DesignMag uznały Tikal za jeden z najwspanialszych parków narodowych na świecie. Warto przypomnieć, że już w 1979 roku Park Narodowy Tikal został wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa jako obiekt przyrodniczo-kulturowy.

Widok ze szczytu Świątyni IV w Tikal
W bieżącym roku odnowiono Świątynię II w Tikal, znaną też jako Świątynia Masek, która została odrestaurowana po raz pierwszy w 1960 roku przez Pennsylvania State University. Obecne prace, prowadzone pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sportu w Gwatemali, trwały osiemnaście miesięcy.

Świątynia Masek przed rozpoczęciem nowych prac restauratorskich
Świątynia Masek, o wysokości 41 metrów, została wzniesiona około 700 r. n.e. dla księżniczki Lajunchan Unen Mo’, żony Jasaw Chan K’awiil I. Wizerunek księżniczki wyrzeźbiono na drewnianym nadprożu nad wejściem do świątyni. Zwieńczenie dachu świątyni było prawdopodobnie ozdobione również wizerunkiem księżniczki. Natomiast fryz budowli pokrywały maski, które do tej pory były trudne do zauważenia. Obecnie, po przeprowadzeniu prac konserwatorskich można podziwiać fryz w pełnej okazałości.

Świątynia na szczycie z widocznym fryzem (fot. Ministerio de Cultura y Deportes)
Odrestaurowany fryz zdobiący Świątynię Masek (fot. Ministerio de Cultura y Deportes)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz