czwartek, 23 października 2014

Poszukiwania tunelu pod Piramidą Kukulkana w Chichén Itzá

Oryginalny artykuł: Tomografia electrica revelara secretos de Piramide de Kukulcan

Uczeni z Instytutu Geofizyki UNAM (Universidad Nacional Autónoma de México) prowadzą ciekawe badania na terenie majańskiego stanowiska archeologicznego Chichén Itzá (stan Jukatan, Meksyk). Jak podaje René Chávez Segura, koordynator projektu, ich celem jest zastosowanie najnowszej technologii, opartej na tomografii trójwymiarowej, która pozwoli ustalić, czy pod słynną Piramidą Kukulkana znajduje się jakiś tunel, zagłębienie lub komnata.

Pramida Kukulkana Chichén Itzá 
Już w 1998 roku René Chávez Segura miał okazję uczestniczyć w badaniach geofizycznych, prowadzonych w Chichén Itzá przez grupę uczonych amerykańskich i uzyskane wówczas rezultaty świadczyły, że pod Piramidą Kukulkana faktycznie może znajdować się tunel bądź pomieszczenie. Ostatecznie zebrano grupę osób z Instytutu Geofizyki, pracującą wcześniej na terenie stanowisk archeologicznych i opracowano technologię, wykorzystującą tomografię i pozwalającą na badanie struktur z użyciem prądu elektrycznego. Ekipa geofizyków, w skład której wchodzą: Andrés Tejero, Denis Argote, Esteban Hernández, Gerardo Sifuentes i sam René Chávez Segura, otoczyła podstawę piramidy (której obwód wynosi 288 metrów) 96 kwadratowymi płytkami miedzianymi. Badania przepływającego prądu elektrycznego, docierającego do elektrod rozmieszczonych wokół budowli, dostarczą danych, które pozwolą na utworzenie trójwymiarowego obrazu komputerowego Piramidy Kukulkana. Rezultaty badań poznamy jednak dopiero w styczniu lub lutym 2015 roku.

Przygotowywanie aparatury do przeprowadzenia badań w Piramidzie Kukulkana (fot. Notimex)
René Chávez Segura przypomniał, że nowa technologia została w pełni opracowana przez Andresa Tejero z UNAM i zastosowano ją wcześniej na terenie stanowiska archeologicznego Pañu (stan Hidalgo), co pozwoliło wzmocnić stabilność tamtejszej piramidy, na której pojawiały się załamania. Natomiast w 2009 roku prace prowadzone w Katedrze w Morelii wykazały istnienie pod świątynią tuneli zbudowanych w XVI i XVII wieku. Ta całkowicie nieinwazyjna metoda pomogła też ustalić, dlaczego niektóre budynki w mieście Meksyk wykazują pęknięcia bądź pochylenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz