niedziela, 19 października 2014

Odkrycie budowli pod Pałacem Gubernatora w Uxmal

Oryginalny artykuł: Descubren en Uxmal una estructura enterrada debajo del Palacio del Gobernador

Przez ostatnie miesiące archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) w Meksyku prowadzili prace restauratorskie na terenie majańskiego miasta Uxmal, leżącego w odległości 78 kilometrów na południowy wschód od Meridy, stolicy stanu Jukatan (Meksyk). Prace skupiły się na budowli znanej jako Pałac Gubernatora i stanowiącej prawdziwą perłę majańskiej architektury.

Pałac Guberantora przed podjęciem prac restauratorskich
Pałac Gubernatora można było podziwiać już od dawna, jednak platforma, na której został wzniesiony, nadal była porośnięta roślinnością. Aby przywrócić całej budowli jej dawny splendor, archeolodzy przystąpili zatem do rekonstrukcji platformy i zupełnie nieoczekiwanie dokonali wyjątkowego odkrycia.

Zrekonstruowana platforma, na której wzniesiono Pałac Gubernatora (fot. unionyucatan)
José Huchim Herrera, kierującymi pracami wykopaliskowymi na terenie Uxmal przekazał, że natrafiono na łuk typowy dla wczesnego stylu puuc (lata 670 – 800 n.e.), a zatem poprzedzający znane dotąd budowle w Uxmal o około 200 lat. Pod Pałacem Gubernatora znajdowała się bowiem wcześniejsza konstrukcja. Odkrycie to dowodzi, że miasto rozwijało się już około 1500 lat temu i tym samym odsłania przed nami nieznany fragment historii Majów zamieszkujących Uxmal.

Prace przy odbudowie platformy (fot. sipsce)
Nowo odkryty łuk znajduje się na tej samej linii, na której mieści się wejście w górnej części, po zachodniej stronie Pałacu Gubernatora, a zatem pochodzi prawdopodobnie z pierwszej fazy konstrukcyjnej budowli, która została zmodyfikowana w późniejszym okresie. Wówczas to Majowie zakryli go i zabudowali, zwiększając platformę, na której wznieśli nowy pałac.

Odkryty łuk, pochodzący z pierwszej fazy konstrukcyjnej (fot. sipsce)
Po przeciwnej stronie platformy natrafiono na podobny łuk. José Huchim Herrera podkreślił, że oba łuki musiały być niegdyś ze sobą połączone korytarzem. Łuki wzniesiono z dobrze obrobionych kamieni, ale pozbawione są dekoracji, typowych dla późniejszych budowli w Uxmal.

Odkryty łuk znajduje sie na tej samej linii, co wejście do pałacu,
ozdobione nowym, bogato zdobionem łukiem (fto. sipsce)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz