sobota, 18 października 2014

Badania artefaktów znalezionych w El Parque de las Leyendas (Lima, Peru)

Oryginalny artykuł: Parque de las Leyendas: expertos analizan piezas arqueologicas

Zarząd El Parque de las Leyendas („Parku Legend”) w Limie i Peruwiański Instytut Energii Jądrowej (IPEN) podpisali porozumienie, które pozwoli na zastosowanie najnowszych technologii i metod badawczych do przeanalizowania materiału archeologicznego znalezionego na terenie Parku.

El Parque de las Leyendas (fot. arqueologiadelperu)
Gustavo Murillo, dyrektor El Parque de las Leyendas poinformował, że prace ekspertów, prowadzone w ramach wspólnych projektów, umożliwią nie tylko datowanie, ale również ustalenie składu i określenie stanu zachowania poszczególnych artefaktów, będących pozostałościami kultury Maranga.

 
Figurki zoomorficzne znalezione w El Parque de las Leyendas (fot. Difusión)

Na terenie El Parque de las Leyendas znajduje się Kompleks Archeologiczny Maranga, gdzie przez ostatnie czternaście lat prac wykopaliskowych archeolodzy dokonali wspaniałych odkryć. Zachowały się tam bowiem nie tylko pozostałości dawnych budowli, ale natrafiono także na liczne figurki, naczynia ceramiczne i szczątki psów.

 
Ceramika znaleziona w El Parque de las Leyendas (fot. Difusión)

Jeden z licznych szkieletów psów znalezionych w El Parque de las Leyendas (fot. Difusión)
Kultura Maranga pojawiła się na początku naszej ery, na obszarze środkowego wybrzeża Peru, w dolinie rzeki Rímac. Ceramika wytwarzana przez tamtejszych rzemieślników wyróżniała się zgeometryzowaną ornamentyką, a motywy dekoracyjne obejmowały głównie kolory: czarny, ciemno-brązowy i biały, a rzadziej czerwony.

 
Naczynia ceramiczne kultury Maranga znalezione na terenie
El Parque de las Leyendas (fot. Difusión)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz