sobota, 9 listopada 2013

Szczątki psów sprzed 1000 lat znalezione w Peru

Oryginalny artykuł: Arqueologos hallaron decenas de fosiles de perros en el Parque de las Leyendas

Na terenie kompleksu archeologicznego Maranga, położonego w Parku Legend (Parque de las Leyendas) w Limie, peruwiańscy badacze odkryli szczątki ponad stu psów,  pochodzące przypuszczalnie sprzed około tysiąca lat. Sam park w Limie obejmuje ogrody zoologiczny i botaniczny, a także pozostałości z czasów prekolumbijskich. Wykopaliska prowadzono w Huaca 33 w celu usunięcia złóż kamieni pokrywających centralną budowlę.

Szkielety psów znalezione na terenie Parque de las Leyendas w Limie (fot. El Comercio, Peru)
Zdołano odnaleźć 62 kompletne szkielety i 75 częściowo uszkodzonych szkieletów psów. Spoczywały one obok szczątków ludzkich, a zatem mogły towarzyszyć zmarłym i wiązać się z jakimś rytuałem. Kierująca pracami Lucénida Carrión podkreśla, że nie są to psy nieowłosione, typowej rasy znanej jako „psy peruwiańskie”, ale wyróżniają się dłuższą sierścią w kolorze żółtawo-brązowym.

Zmumifikowane szczątki odkryte w Parque de Las Leyendas (fot. El Comercio, Peru)
Warto przypomnieć, że w 2006 roku archeolodzy peruwiańscy natrafili na 40 zmumifikowanych psów na cmentarzu kultury Chiribaya (900 – 1350 n.e.), na południe od Limy. Szczątki psów pochodziły również sprzed tysiąca lat. Przy pyskach psów znaleziono wówczas kości lam i ryb, świadczące o tym, że pieskom zapewniono pokarm na drogę w zaświaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz