niedziela, 17 listopada 2013

Odkryto rysunki naskalne w jaskini na płaskowyżu Cerrado w Brazylii

Oryginalny artykuł: Conservation experts discover ancient cave art in Brazilian forest. Past Horizons 8.11.2013. 

Podczas zbierania danych środowiskowych na temat lasów w brazylijskich ekoregionach Pantanal i Cerrado zespół badaczy z Wildlife Conservation Society (Towarzystwa Ochrony Przyrody) i lokalnej organizacji pozarządowej Instituto Quinta do Sol odkryli prehistoryczne malowidła jaskiniowe wykonane przez społeczność myśliwych-zbieraczy tysiące lat temu. Wyniki badań zostały opublikowane przez archeologów Rodrigo Luis Simas de Aguiar i Keny Marques Lima w czasopiśmie Revista Clio Arqueológica. Zdaniem autorów różnorodność rysunków znacząco wzbogaca naszą wiedzę na temat sztuki naskalnej z płaskowyżu Cerrado. 

Duży kot i jego ofiara (fot. Wildlife Convervation Society)

Odkrycia dokonano w 2009, kiedy dr Alexine Keuroghlian z brazylijskiego programu WCS i jej zespół prowadzili badania nad pekari białobrodym, stadnym zwierzęciem z rodziny świniokształtnych, które przemierza duże odległości i stanowi wskaźnik zdrowia systemu leśnego.

Śledząc żerujące pekari zespół trafił na serię formacji z piaskowca z jaskiniami zawierającymi rysunki zwierząt i figur geometrycznych. Keuroghlian skontaktowała się z Aguiarem, specjalistą od malowideł jaskiniowych, który stwierdził, że rysunki zostały wykonane 4 tysiące do 10 tysięcy lat temu przez społeczność myśliwych-zbieraczy, która albo zamieszkiwała te jaskinie, albo używała ich do celów artystycznych. 

Aguiar zauważył, że niektóre rysunki przypominały stylem rysunki w tzw. stylu Planalto (środkowo-brazylijski płaskowyż), natomiast inne przypominają styl Nordeste (północno-wschodna Brazylia) lub Agreste (tereny leśne i suche w północno-wschodniej Brazylii). Rysunki przedstawiają zwierzęta, w tym pancerniki, jelenie, duże koty, ptaki i gady (ale nie pekari), a także postacie ludzkie i symbole geometryczne. Aguiar ma nadzieję rozpocząć prace archeologiczne i geologiczne w celu zbadania pełnego kontekstu znaleziska. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz