czwartek, 21 listopada 2013

Ruiny Incahuasi (Peru) otwarte dla zwiedzających

Oryginalny artykuł: Ruinas Incahuasi: la casa del Inca abre sus puertas a los visitantes

W niedzielę 17 listopada zostało uroczyście otwarte dla zwiedzających stanowisko archeologiczne Incahuasi (Peru). Przy dźwiękach bębnów i fujarek odtworzono sceny ceremonii, podczas której Inkowie składali dary dla boga słońca w podziękowaniu za zwycięstwo w Dolinie Cañete, kiedy to Inka Túpac Yupanqui wraz z poddanymi witali zwycięskie wojska po trwającej aż cztery lata wojnie z ludem Huarcos. Kompleks archeologiczny Incahuasi leży w dystrykcie Lunahuaná, pomiędzy Cañete a Yauyos. W ostatnim okresie swych dziejów zamieszkiwali je Inkowie i ich wojska. Służyła też jako baza podczas wojny przeciwko Huarcos, którzy stawiali opór inkaskiej inwazji.

Okrągłe kolumny w jednej z budowli Incahuasi (fot. Lizardo Tavera)
Podczas prac wykopaliskowych w Incahuasi archeolodzy odnaleźli 64 okrągłe kolumny, rzadko spotykane w architekturze Inków i jak podkreśla Javier Alvarado są to jedyne inkaskie budowle z kolumnami na wybrzeżu peruwiańskim. Poza tym natrafiono na 20 kipu różnych rozmiarów, które służyły mieszkańcom do rejestrowania produktów rolniczych docierających z okolic zajmowanych obecnie przez stolicę kraju. Zarówno kipu, jak i odkryte naczynia ceramiczne zostaną w przyszłości wystawione w miejscowym muzeum.

Inkaskie kipu (Muzeum Ameryki w Madrycie)
Jak wyjaśnia kierujący projektem Alejandro Chu, ta inkaska cytadela stała się repliką Cuzco i dlatego nazywano ją „Nowym Cuzco” lub „Domem Inki”, gdyż tamtejsze budowle, przejścia, ulice, place i miejsca publiczne przypominają architekturę Cuzco. Incahuasi zostało wzniesione podczas wojny przeciwko Huarcos w 1450 roku n.e. Określenie „huarcos” („oszukani”) pochodzi od samych Inków. Huarcos otoczyli swe ziemie systemem murów obronnych, przez co prowadzona z nimi wojna bardzo się przedłużała. Kronikarze wspominają, że ostatecznie wojska Inków przyjęły przebiegłą strategię, składając ludowi Huarcos obietnicę pokoju i oddawania czci ich bogom. Kiedy jednak zdobywcy z Cuzco znaleźli się już na tamtejszych ziemiach, zaatakowali i ostatecznie pokonali Huarcos.

Naczynie Inków (Muzeum Ameryki w Madrycie)
Na terenie Incahuasi wznosi się też ważna budowla ceremonialna – Ushnu – związana z kultem wody i służąca obserwacjom astronomicznym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz