sobota, 30 listopada 2013

Sarkofagi kultury Chachapoyas

Oryginalny artykuł: Rachel Chase. Archaeologists discover Chachapoyas sarcophagi in Amazonas, Peru. Peru This Week 28.11.2013.

W peruwiańskim regionie Amazonas archeolodzy odkryli 35 sarkofagów należących do kultury Chachapoyas (z jęz. quechua sacha poya - 'ludzie chmur'). Odkrycia dokonano w lipcu przy pomocy specjalnej kamery, ale dopiero we wrześniu badaczom udało się dostać na miejsce, żeby potwierdzić znalezisko i stwierdzić, że sarkofagi mają średnio zaledwie 70 cm wysokości. Z tego też powodu badacze uważają, że być może był to cmentarz, na którym chowano tylko dzieci. Jest on wyjątkowy także z powodu faktu, że sarkofagi są zwrócone na zachód, co jest nietypowe dla cmentarzy kultury Chachapoyas. 

Sarkofagi z regionu Amazonas mają wysokość średnio 70 cm i są skierowane na zachód (fot. Peru21)
Kultura Chachapoyas była potężną cywilizacją, która przeżywała okres rozkwitu od około 800 r. n.e. do czasu, kiedy została podbita przez imperium Inków na krótko przed hiszpańską konkwistą. Znana jest z budowy twierdzy Kuelap - imponującego kompleksu obronnego położonego w dżungli w regionie Amazonas w północnym Peru.

Widok wzdłuż muru obronnego twierdzy Kuelap użytkowanej w okresie VI w. n.e.- XVI w. n.e. Dł. 600 m, szer. 110 m, wys. murów do 19 m, położona 3000 m n.p.m. (fot. Martin St-Amant / Wikimedia)
Jedną z cech charakterystycznych tej kultury jest wznoszenie pionowych, antropomorficznych sarkofagów, umieszczanych zwykle w trudno dostępnych jaskiniach lub na klifach.

Sarkofagi z Karajia z XV w. n.e. o wys. 2,5 m. Zostały wykonane z gliny, gałązek i traw, następnie pomalowane na biało i udekorowane. Umieszczono je na niedostępnym klifie ponad rzeką (fot. Papiermond / Wikimedia)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz