W peruwiańskim regionie Amazonas archeolodzy odkryli 35 sarkofagów należących do kultury Chachapoyas (z jęz. quechua sacha poya - 'ludzie chmur'). Odkrycia dokonano w lipcu przy pomocy specjalnej kamery, ale dopiero we wrześniu badaczom udało się dostać na miejsce, żeby potwierdzić znalezisko i stwierdzić, że sarkofagi mają średnio zaledwie 70 cm wysokości. Z tego też powodu badacze uważają, że być może był to cmentarz, na którym chowano tylko dzieci. Jest on wyjątkowy także z powodu faktu, że sarkofagi są zwrócone na zachód, co jest nietypowe dla cmentarzy kultury Chachapoyas.
Sarkofagi z regionu Amazonas mają wysokość średnio 70 cm i są skierowane na zachód (fot. Peru21) |
Kultura Chachapoyas była potężną cywilizacją, która przeżywała okres rozkwitu od około 800 r. n.e. do czasu, kiedy została podbita przez imperium Inków na krótko przed hiszpańską konkwistą. Znana jest z budowy twierdzy Kuelap - imponującego kompleksu obronnego położonego w dżungli w regionie Amazonas w północnym Peru.
Widok wzdłuż muru obronnego twierdzy Kuelap użytkowanej w okresie VI w. n.e.- XVI w. n.e. Dł. 600 m, szer. 110 m, wys. murów do 19 m, położona 3000 m n.p.m. (fot. Martin St-Amant / Wikimedia) |
Jedną z cech charakterystycznych tej kultury jest wznoszenie pionowych, antropomorficznych sarkofagów, umieszczanych zwykle w trudno dostępnych jaskiniach lub na klifach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz