niedziela, 24 listopada 2013

Dziewczynka złożona w ofierze 1500 lat temu w Yautan w Peru

Oryginalny artykuł: Archaeologists Uncover Remains of Girl Sacrificed Some 1,500 Years Ago. Peruvian Times 22.11.2013.

Archeolodzy odkryli szczątki dziewczynki, który najprawdopodobniej została złożona w ofierze około 1500 lat temu. Być może została złożona w ofierze bogom morza, jako próba ochrony przed zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez prąd morski El Niño. Grobowiec i szczątki dziewczynki zostały znalezione  w rejonie Yautan, 40 km w głąb lądu od miasta Casma w regionie Ancash w Peru przez grupę archeologów i studentów z Uniwersytetu im. Santiago Antunez de Mayolo w Huaraz.

Szczątki dziewczynki złożonej w ofierze 1500 lat temu w Yautan w Peru (fot. Peruvian Times)

Zdaniem ekspertów pod kierownictwem archeologa Hildera Cruza pochówek prawdopodobnie należy do kultury Wari, choć rok temu podczas wykopalisk znaleziono naczynia z kultury Chavin. Ponadto stanowisko zostało zbudowane w sposób charakterystyczny dla kultury Chavin - u zbiegu dwóch rzek: Chavin i Yautan.

Imperium Wari w VIII i IX w. n.e. obejmowało większość terenów dzisiejszego Peru. Eksperci twierdzą, że jego stolica Huari miała 40 tys. ludności, co stawia ją w rzędzie głównych ośrodków miejskich w owym czasie. Nadal niewiele wiadomo o kulturze Wari, która podobnie jak inne cywilizacje prehiszpańskie w Peru, pozostaje w cieniu Inków.

Projekt Yautan, który rozpoczął się dwa lata temu, jest finansowany głównie przez władze lokalne, które planują przeznaczyć niewielką część stanowiska na prywatną inwestycję w muzeum. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz