piątek, 15 listopada 2013

Odkrycie grobowca w La Colinita, Kolumbia

Oryginalny artykuł: Antigua tumba de aburraes en La Colinita

Dwa tygodnie temu, podczas prac prowadzonych na terenie dzielnicy La Colinita de Guayabal w Medellín (Kolumbia), robotnicy byli zaskoczeni, gdy natrafili na grobowiec sprzed ponad 500 lat. O swoim znalezisku powiadomili niezwłocznie archeologa Pabla Aristizábal z Uniwersytetu w Paryżu. Przekazał on, że grobowiec pochodzi z czasów Aburráes, indiańskiego plemienia, które zamieszkiwało te ziemie w latach od 900 r. n.e. aż do przybycia Hiszpanów. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że w grobowcu złożono osobę o wysokim statusie społecznym, o czym świadczą dekoracje wewnątrz komnaty grobowej oraz towarzyszące zmarłemu przedmioty, w tym przybory tkackie, dwie ozdoby nosa wykonane ze złota oraz ceramika. Analiza przeprowadzona metodą węgla radioaktywnego C14 pozwoli ustalić dokładny wiek osoby w momencie śmierci. Pochówek zachował się w bardzo dobrym stanie, gdyż znajdował się pod powierzchnią ulicy i wzniesionego tam domu, stanowiących wspaniałą ochronę.

Komnata grobowa i znalezione w niej przedmioty (fot. Esetban Vanegas, El Colombiano)
Pablo Aristizábal dodał, że obszar zajmowany obecnie przez dzielnicę La Colinita mógł być cmentarzem ludności Aburráes, gdyż w okolicy natrafiono już wcześniej na inne groby. Indianie Aburráes chowali swych zmarłych w miejscach wysoko położonych w Dolinie Aburrá, szczególnie na wzgórzach, aby znaleźli się oni bliżej bogów. Komnaty grobowe miały sklepienia, które symbolizowały dach szałasu wzniesionego dla zmarłego.

Archeolodzy natrafili jednak na poważny problem, gdyż właścicielka domu, pod którym znajduje się grobowiec, nie wyraziła zgody na kontynuowanie prac. Miejmy nadzieję, że konflikt zostanie zażegnany.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz