czwartek, 28 listopada 2013

Odzyskanie majańskiego panelu z La Corona (Gwatemala)

Oryginalny artykuł:  Recuperan panel arqueologico maya

Dzisiaj, 28 listopada, Ministerstwo Kultury i Sportu w Gwatemali zaprezentowało rzeźbiony panel Majów, pochodzący z okresu klasycznego (250 – 900 n.e.), odzyskany i przewieziony z San Francisco (USA). Panel pochodzi z Nizin Majów, ze stanowiska archeologicznego La Corona (Petén, Gwatemala). Wyrzeźbiona inskrypcja obejmuje dwie kolumny po trzy bloki glificzne każda.

Odzyskany panel z La Corona (fot. Ministerstwo Kultury i Sportu, Gwatemala)
Już w 2011 roku wiedziano, że panel ten stanowił część zbiorów mieszkańca Stanów Zjednoczonych, który kolekcjonował dzieła sztuki prekolumbijskiej. Po śmierci właściciela panel został przekazany do domu aukcyjnego, gdzie miał zostać poddany licytacji. Na szczęście dzięki interwencji osoby znającej archeologiczną wartość zabytku i jego pochodzenie, zasugerowano zwrócenie panelu jego prawowitemu właścicielowi – Gwatemali.

Inskrypcjal wspomina - między innymi - poświęcenie panelu (uxul k'ahn tuun) w Sak Nikte' (La Corona) pod nadzorem  (ukabjiiy) władcy K'inich ? Yook

Detal z panelu z La Corona. Zbliżenie bloku glificznego z fragmentem podającym
[K'AN]TUN-ni-SAK-NIK-TE' (fot. Ministerstwo Kultury i Sportu, Gwatemala)
Proces odzyskania panelu był koordynowany przez Ministerstwo Kultury i Sportu oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Panel – o wymiarach 39 x 44 cm i grubości 7,6 cm zostanie wystawiony w Narodowym Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz