sobota, 16 listopada 2013

Malowidła Majów w Pałacu Chilonche (Gwatemala)

Oryginalny artykuł: Hallazgos en Chilonche revelan importancia artistica

Dr Cristina Vidal Lorenzo, kierująca Projektem Archeologicznym La Blanca, poinformowała wczoraj o pierwszych odkryciach w majańskim Pałacu Chilonche. Projekt Archeologiczny La Blanca prowadzony jest przez Universidad de Valencia (Hiszpania) i Universidad de San Carlos (Gwatemala) przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Sportu. Jak podaje Cristina Vidal, odkrycie majańskich malowideł jest nadzwyczajne, gdyż dostarcza nie tylko danych historycznych, ale także informacji odnośnie stosowanej przez Majów techniki malarskiej. Jest też wyjątkowe z artystycznego punktu widzenia, wyróżniając się paletą barw i plastycznością postaci. Komnata została zapieczętowana już przez samych Majów i dzięki temu malowidła zachowały się w tak dobrym stanie.

Malowidła w Pałacu Chilonche (fot. Projekt Archeologiczny La Blanca)
Najważniejszym odkryciem w Chilonche jest Komnata 6 z malowidłami z późnego okresu klasycznego (250 – 900 n.e.), wykonanymi metodą fresku, podobnie jak malowidła Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. Na zachowanych scenach można dostrzec przedstawicieli majańskiej elity. Są tu postacie kobiet i mężczyzn, młodych i starszych oraz dzieci. Przy niektórych wymalowano glify ich imion. W najbliższym czasie uczeni zajmą się odczytaniem podanych dat kalendarzowych i treścią zachowanych inskrypcji.

Komnata 6 w Pałacu Chilonche (fot. Projekt Archeologiczny La Blanca)
Barwniki wykorzystywane przez majańskich artystów są głównie pochodzenia mineralnego. Na przykład kolor czerwony uzyskiwano ze zmielonego tlenku żelaza wymieszanego z wodą, kolor biały – z wapna, czarny – z węgla, a żółty – z geothytu. Błękit natomiast jest pochodzenia roślinnego i otrzymywano go z rośliny indygo.

Malowidła w Pałacu Chilonche (fot. Projekt Archeologiczny La Blanca)
W innych komnatach tej samej budowli znajdują się również pozostałości malowideł, jednak zostały one wystawione na działanie czynników atmosferycznych i uległy znacznemu zniszczeniu. Chilonche znajduje się na terenie prywatnym, leżącym 17 km na południowy zachód od miejsca gdzie prowadzone są wykopaliska w ramach Projektu Archeologicznego La Blanca, w Melchor de Mencos (Petén, Gwatemala).  Fakt ten utrudnia prace konserwatorskie. Poza tym w minionym roku odnotowano zniszczenia dokonane przez rabusiów. Z tego powodu nie można jeszcze udostępnić miejsca zwiedzającym.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz