sobota, 16 listopada 2013

Najstarsze ślady papryki 2000 lat temu w Meksyku

Oryginalny artykuł: Early uses of chili peppers in Mexico. Phys.org 13.11.2013.

Papryka mogła być stosowana w Meksyku do produkcji pikantnych napojów już tysiące lat temu, na co wskazują najnowsze badania Terry'ego Powisa z Kennesaw State University oraz jego współpracowników z innych instytucji. Odnaleźli oni ślady papryki w ceramice ze stanowiska w południowym Meksyku. Niektóre z tych naczyń liczą sobie ponad 2000 lat (400 pne-300 ne).

Naczynia kuchenne, w których znaleziono ślady papryki (fot. Roberto Lopez i Emiliano Gallaga Murrieta)

Papryka - obecnie szeroko stosowana w kuchni europejskiej - została udomowiona w Ameryce i na nasze stoły trafiła dopiero w okresie kolonialnym. Jednak na stanowiskach archeologicznych w Ameryce Środkowej i Południowej znaleziono stosunkowo niewiele śladów tej rośliny i dlatego niewiele wiadomo na temat tego, w jakiej przyrządzali paprykę dawni Amerykanie - Majowie, Olmekowie i inni. 

Ślady Capsicum znaleziono w bardzo różnorodnych naczyniach, co sugeruje, że papryka miała wiele różnych zastosowań kulinarnych. Na przykład znaleziono jej ślady w naczyniu, które służyło do przelewania płynu do innego pojemnika, więc zdaniem autorów publikacji papryka mogła być używana do przygotowania pikantnych napojów lub przypraw kuchennych. 

Zdaniem Powisa w jego badaniach najważniejszy jest sam fakt znalezienia śladów papryki we wczesnej ceramice kultury Mixe-Zoque na dobrze datowanym stanowisku archeologicznym, co otwiera drogę dalszym badaniom na temat kulinarnych, farmaceutycznych i rytualnych zastosowań papryki w okresie kilkuset lat p.n.e.


Publikacja: Powis TG, Gallaga Murrieta E, Lesure R, Lopez Bravo R, Grivetti L, et al. (2013) Prehispanic Use of Chili Peppers in Chiapas, Mexico. PLoS ONE 8(11): e79013. DOI: 10.1371/journal.pone.0079013


Czytaj także: Historia udomowienia amerykańskich roślin i zwierząt - Warzywa, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom - Owoce, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom - Kuchnia starożytnych Majów - Napoje alkoholowe w Mezoameryce - Na Jukatanie odkryto kakao sprzed 2500 lat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz