czwartek, 17 grudnia 2015

Jaskinia Mamuta w Huehuetenango (Gwatemala)

Oryginalny artykuł: La Cueva del Mamut en Huehuetenango

W gwatemalskiej wiosce Chivacabé, położonej 11 kilometrów od gminy La Mesilla (Huehuetenango), znajduje się Prehistoryczny Park Łowców-zbieraczy Ttzi’kab’b’e, którego największą atrakcją jest Cueva del Mamut (“Jaskinia Mamuta”). Miejsce to zostało odkryte przypadkowo w 1976 roku, kiedy to właściciele terenu postanowili wykopać studnię. Natrafiono wówczas na kilka skamieniałych szczątków, należących przypuszczalnie do mamuta i powiadomiono lokalne władze.

Skamieniałe szczątki prehistorycznej fauny znalezione w rejonie Huehuetenango
(źródło fot. mcd.gob.gt)
Rok później rozpoczęto pierwsze badania naukowe i wykopaliska, prowadzone przez Uniwersytet Simón Frazer (USF) z Kanady. Ustalono, że skamieniałe szczątki zwierząt liczą około 30 000 lat. Don Octavio Villatoro, właściciel centrum paleontologicznego przekazał, że 20 000 lat temu było to miejsce, w którym koczownicy polowali na najróżniejsze zwierzęta. W 1997 roku powstało Muzeum Paleontologiczne Ttzi’kab’b’e, a w 2005 roku Ministerstwo Kultury i Sportu przekształciło teren w Park Prehistoryczny Łowców-zbieraczy.

Skamieniałe szczątki prehistorycznej fauny znalezione w rejonie Huehuetenango
(źródło fot. mcd.gob.gt)
W Muzeum zaprezentowano pozostałości najróżniejszych gatunków prehistorycznej fauny, żyjącej niegdyś na tym terenie. Zdołano zidentyfikować fragmenty kości, między innymi, dzika, mastodonta i gigantycznego pancernika. Zmiany klimatyczne, które nastąpiły pod koniec plejstocenu spowodowały wielkie zniszczenia i doprowadziły do wyginięcia wielu gatunków prehistorycznej fauny. W konsekwencji, na wyżynach Gwatemali zachowały się ślady obecności łowców-zbieraczy. W rejonie Huehuetenango znaleziono kamienne ostrza typowe dla kultur Clovis i Folson sprzed około 11 000 - 7 000 lat oraz malowidła naskalne. W Muzeum przedstawiono też świadectwa zamieszkiwania tego regionu około 15 000 lat p.n.e.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz