środa, 2 grudnia 2015

Tunel na terenie Templo Mayor może prowadzić do grobów władców Mexików

Oryginalny artykuł: Revelan hallazgos durante La Primera Mesa Redonda de Tenochtitlan

Na terenie dawnego Tenochtitlan, archeolodzy odkryli wąski korytarz, który prowadzi do wnętrza okrągłej platformy, znanej jako Cuauhxicalco i kończy się dwoma bocznymi pomieszczeniami, w których - zgodnie ze źródłami historycznymi - mogą znajdować się groby władców Mexików. Dr Leonardo López Luján - kierujący pracami Projektu Templo Mayor (PTM) podczas ostatnich pięciu sezonów wykopaliskowych - przekazał, że tunel ma długość 8.38 m, szerokość 45 cm i 1,5 m wysokości.

Tunel prowadzący do Cuauhxicalco (fot. PTM-INAH)
Cuauhxicalco stanowi okrągłą konstrukcję o średnicy 16,44 m i wysokości 2,5 m. W 2013 roku, podczas prac przy północnej stronie budowli, natrafiono na płytę z andezytu, ważącą trzy tony. Po jej dość skomplikowanym usunięciu odkryto ogromny depozyt ofiarny, wypełniony kamiennymi płytami z rozebranego muru. W depozycie znaleziono czaszki dzieci zmarłych w wieku około 5-7 lat, trzy pierwsze kręgi szyjne, szczątki dłoni i stóp, kadzielnice, noże ofiarne, kości orła i wyroby ze złota. Uczestniczący w projekcie archeolog, Tomás Cruz zauważył wówczas, że za południową stroną muru był ukryty tunel. Po usunięciu ziemi i gruzu stwierdzono, że prowadził on do wnętrza Cuauhxicalco. W głębi ujrzano dwie wmurowane płyty, które najprawdopodobniej miały zapieczętować wejścia do dwóch dawnych pomieszczeń

Usuwanie ogromnej płyty z andezytu (fot. PTM-INAH)
Dr Leonardo López Luján dodał, że odkrycie mogłoby potwierdzić dawne hipotezy o Cuauhxicalco jako budowli o charakterze grzebalnym. Badacze przypuszczają, że we wspomnianych pomieszczeniach mogą znajdować się popioły niektórych władców Mexików, być może Moctezumy I i jego następców, Axayacatla i Tízoca, biorąc pod uwagę daty poszczególnych faz konstrukcyjnych. Prace wykopaliskowe będę kontynuowane w 2016 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz