poniedziałek, 25 stycznia 2016

Nowe odkrycia w El Paraíso (Peru)

Oryginalny artykuł: Descubren un nuevo entierro y pedazos de ceramica en El Paraiso

Cztery miesiące temu wznowiono prace na terenie El Paraíso, leżącego w San Martín de Porres, w dystrykcie Lima. Ten kompleks archeologiczny liczy 4200 lat, obejmuje około 41 hektarów i dwanaście struktur piramidalnych (huacas). Wykopaliska prowadzone są w ramach Projektu El Paraíso, którym kierują Joaquín Narváez (ze strony Ministerstwa Kultury w Peru) i Bernardino Ojeda (ze strony Museo Andrés del Castillo). Tym razem skupiono się na Budowlach I i IV. W Budowli I znaleziono niewielką figurkę ceramiczną i jak podkreśla Joaquin Narváez, ma to szczególne znaczenie, gdyż El Paraíso pochodzi z epoki preceramicznej, a zatem pojawienie się takiego drobnego przedmiotu dowodzi pierwszych prób wypalania ceramiki przez dawnych mieszkańców tego regionu.

Kompleks archeologiczny El Paraíso (źródło fot. EFE)
W Budowli IV odkryto natomiast kolejny (już szósty) pochówek. Jak poinformował Joaquín Narváez, badania antropologiczne wykazały, że złożona w grobie kobieta zmarła w wieku 30-35 lat. Za życia miała około 150 centymetrów wzrostu, żywiła się produktami pochodzenia morskiego i wykonywała wiele prac ręcznych. Znalezione obok szkieletu artefakty – kamienne paciorki i przybory tkackie – świadczą, że należała do elity i zajmowała się tkactwem. Na szczególną uwagę zasługuje paciorek z kamienia pochodzącego z pasma górskiego Sierra de Lima, co dowodzi kontaktów i wymiany towarowej. Znaleziono też narzędzia i szczątki pożywienia (kręgi ryb, muszle mięczaków, resztki roślin).

Szczątki z pochówku w El Paraíso (źródło fot. Peru21)
Archeolog Bernardino Ojeda zaznaczył, że nowe odkrycia pozwalają lepiej poznać szczegóły peruwiańskiej prehistorii. HuacaEl Paraíso może dostarczyć wielu informacji, gdyż chodzi o kulturę bardzo złożoną jak na owe czasy. Skoro jej przedstawiciele wybrali na miejsce osiedlenia rejon leżący w pobliżu rzeki Chillón i w odległości 20 minut od morza, to nie dotarli tam przypadkiem, ale prawdopodobnie przeprowadzili wcześniej rozpoznanie terenu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz