wtorek, 1 stycznia 2013

Fotogaleria: Przedmioty "ekscentryczne" Majów

Krzemień i obsydian, które przy łamaniu dawały kawałki tak ostre, jak potłuczone szkło, stały się dla Majów najlepszym materiałem do wyrobu narzędzi tnących i broni. Wykonywano z nich groty strzał, duże noże (do których dodawano drewniane uchwyty) i toporki (wykorzystywane również jako cieślice lub kilofy). W miarę prowadzenia prac wykopaliskowych okazało się, że krzemień i obsydian służyły również do wyrobu najróżniejszych przedmiotów o charakterze rytualnym, które archeolodzy nazwali „ekscentrycznymi” ze względu na ich dziwne i niezwykłe kształty. 

Wykonanie takich przedmiotów „ekscentrycznych” wymagało od rzemieślników wielkiej zdolności i zręczności. Jedne przedstawiają formy abstrakcyjne, inne zoomorficzne, jak na przykład węże lub małe skorpiony, znajdujące się w kolekcji Muzeum Popol Vuh w mieście Gwatemala. Majańscy artyści zdołali też stworzyć szczególnie piękne i delikatne wizerunki ludzi i bóstw, zwłaszcza boga K’awiil z jego charakterystyczną pochodnią na czole. 

Przedmioty „ekscentryczne” nigdy nie były używane jako narzędzia tnące. Niektóre z nich mogły stanowić ozdoby lub były składane jako dary w grobowcach. Część uczonych uważa, że „ekscentryki” przedstawiające boga K’awiil mogły – po dodaniu drewnianych uchwytów – służyć jako królewskie sceptry. Przede wszystkim jednak były one umieszczane w depozytach ofiarnych podczas poświęcania budowli. Jedne z najpiękniejszych „ekscentryków”, przechowywane obecnie w Regionalnym Muzeum Archeologicznym w Copán Ruinas (Honduras) zostały znalezione przez archeologów w depozytach ofiarnych upamiętniających poświęcenie Schodów Glificznych i świątyni Rosalila w Copán. 

Poniższa kolekcja przedstawia przedmioty „ekscentryczne” znalezione w depozytach ofiarnych i grobowcach na terenie majańskich stanowisk archeologicznych w Meksyku, Gwatemali, Hondurasie i Salwadorze. 

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć / Click to enlarge

Regionalne Muzeum Archeologiczne w Copán Ruinas (Honduras)

  

 

Muzeum Popol Vuh w mieście Gwatemala



 

 

Muzeum Sylvanusa Morleya w Tikal (Gwatemala)

  

Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala



Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk

  

Muzeum Ameryki w Madrycie


Didrichsen Art Museum w Helsinkach (Finlandia)



Muzeum na terenie stanowiska archeologiczne San Andrés (Salwador)


El Gran Museo del Mundo Maya de Mérida (Mérida, Meksyk)

  
  
  
 

El Museo Maya de Cancún (Cancún, Meksyk)

  
  



Museo Arqueológico Santa Barbara (Flores, Gwatemala)

  
   
   
  
  
  
  
  
  

Obsydian - szkło wulkaniczne - występuje w dwóch strefach wulkanicznych Ameryki Środkowej. Pierwsza to obszar przebiegający łukiem przez obecne stany Puebla, Hidalgo, Michoacan i Jalisco. Druga rozciąga się na południu, na ziemiach Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru. Główne złoża krzemienia o dobrej jakości znajdują się na ziemiach stanów Chiapas, Campeche i Quintana Roo (Meksyk) oraz w Peten (Gwatemala) i Belize.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz