środa, 23 stycznia 2013

Odkrycie tysiącletnich petroglifów w Nayarit

Oryginalny artykuł: Descubren milenarios petrograbados en Nayarit
Zobacz także: Fotografie INAH

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH-Conaculta) w Meksyku odkryli panel pokryty petroglifami, wyrytymi prawdopodobnie w latach 850 – 1350 n.e., a zatem liczącymi około tysiąca lat. Panel znajdował się na terenie Cantil de las ánimas, w pobliżu miasteczka Jesús María Cortés, w Tepic (stan Nayarit).

Archeolog Mauricio Garduño Ambriz  poinformował, że wszystkie wyryte symbole znajdują się na poziomym pasie na skałach wulkanicznych, tworzących klif o wysokości około 10 metrów. Symbole zdają się dzielić panel na dwie części. Po stronie wschodniej znajdują się glify związane z żyznością i płodnością: deszczowe chmury, muszle ślimaka i kobiece genitalia. Po stronie zachodniej natomiast mamy ukazane z profilu czaszki, zwrócone ku wschodzącemu słońcu. Ikonografia petroglifów wiąże się z tradycjami grupy kulturowej Aztatlán, która w okresie od 850-900 n.e. do 1350 roku n.e. zamieszkiwała głównie przybrzeżne niziny północnego stanu Nayarit i południe stanu Sinaloa w Meksyku. 

Petroglify odkryte na terenie Cantil de las ánimas (Fotografia INAH)

Jak podkreślają meksykańscy uczeni, petroglify z Cantil de las ánimas wykazują dwa odmienne style, realistyczny i schematyczny. Styl figuratywny jest charakterystyczny dla tak zwanej fazy Cerritos (lata 900 – 1100 n.e.), podczas gdy styl schematyczny jest typowy dla ceramiki i sztuki naskalnej z fazy Ixcuintla (lata 1100 – 1350 n.e.). Można na tej podstawie zasugerować, że rytualne znaczenie pokrytych petroglifami skał – jako miejsca o charakterze sakralnym – obejmowało okres około 450 lat, przypadający na szczyt rozwoju gospodarczego i politycznego miejscowych ośrodków. Meksykańscy uczeni planują dokładniejsze zbadanie petroglifów w celu ustalenia ich ewentualnego związku z obserwacjami astronomicznymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz