wtorek, 8 stycznia 2013

Starożytne rytuały pogrzebowe w Maryland

Oryginalny artykuł: Ancient burial rituals uncovered in Maryland. Archeo News 30.12.2012.

Nad rzeką Patuxent (Maryland, USA) archeolodzy odkryli skarbnicę prehistorycznych, indiańskich artefaktów, które świadczą o tym, że przez tysiące lat był to ważny ośrodek rytualny. Na stanowisku Pig Point znaleziono rytualne pochówki w postaci pięciu lub więcej owalnych jam z ludzkimi kośćmi i artefaktami datowanymi na 230 p.n.e. do 620 n.e. 

Rzeka Patuxent (fot. Wikimedia Commons)
Niegdyś krzemienne depozyty kultury Adena - narzędzia, ostrza strzał i dzid oraz fajki z kamienia wydobywanego tylko w kamieniołomach w Ohio - były znajdowane wzdłuż linii rozciągającej się od Ohio do Delaware. Stanowisko Pig Point w Maryland jest badane przez archeologa Ala Luckenbacha od 2009. W czasie pierwszych sezonów znaleziono kilka dobrze zachowanych sekcji kamiennej fajki - teraz jest ich już 80-100. 

Kamienne artefakty z kultury Adena (fot. Herb Roe / Wikimedia Commons)

Ale najważniejsze znalezisko to kości, których znaleziono wiele fragmentów. Ku zaskoczeniu archeologów znaleziono tylko długie kości - kości ramienia i udowe oraz fragmenty kości czaszki - wszystkie strzaskane, nie ma natomiast żadnych kości miednicy, kręgosłupa czy żeber.

Wiadomo, że wczesne plemiona indiańskie dokonywały ponownych pochówków. Co 10 lub więcej lat grupa ludzi zbierała szczątki swoich zmarłych, by pochować je we wspólnym grobie. Jednak w przeciwieństwie do typowych ossuariów, w Pig Point kości zostały celowo połamane, podobnie jak tysiące artefaktów takich jak groty, koraliki, napierśniki i inne. 

Wykop wypełniony popiołem i połamanymi kośćmi, grotami i ceramiką świadczy o tym, że Indianie przez lata wracali na to miejsce, ponownie je odkopywali i dodawali nowy materiał. Archeolodzy po raz pierwszy spotkali się z takim zachowaniem rytualnym. Zdaniem Luckenbacha plemiona wielokrotnie spotykały się w tym miejscu, aby handlować, łowić ryby, dokonywać rytuałów i zawierać małżeństwa.

Podobnego zdania są inni naukowcy. Archeolog Chris Goodwin z R. Christopher Goodwin and Associates in Frederick również uważa, że to stanowisko jest istotne z powodu dużej ilości znalezionego materiału oraz zachowań w oczywisty sposób rytualnych. Darrin Lowrey z Smithsonian's Museum of Natural History i Uniwersytetu Delaware uważa, że Pig Point może odpowiedzieć na wiele pytań na temat tego okresu historii, ponieważ to, jak ludzie traktują swoich zmarłych, mówi wiele o ich kulturze.

Po zbadaniu szczątki zostaną ponownie pochowane. Luckenbach nawiązał kontakt z plemieniem Piscataway, proponując, aby dokonali pochówku zgodnie ze swoją tradycją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz