czwartek, 3 stycznia 2013

Miasta Majów: Kabah (stan Jukatan, Meksyk)

Biała droga sacbé prowadziła niegdyś z Uxmal do Kabah i dochodziła Łuku, który stanowił bramę wejściową do centrum ceremonialnego. Pozbawiony już dekoracji łuk, usytuowany na schodkowej platformie stoi po zachodniej stronie współczesnej szosy, która została tak niefortunnie zbudowana, że przechodzi przez teren dawnego miasta.

Łuk w Kabah (rysunek Fryderyka Catherwooda)
Ruiny Kabah odwiedzili w połowie XIX wieku Stephens i Catherwood, a po nich dotarł tam jeszcze francuski podróżnik Desiré Charnay. Podziwiane przez nich budowle nadal świadczą o wielkości miasta, którego nazwa jest przypuszczalnie oryginalna, gdyż pojawia się w księgach Chilam Balam.

Kabah jest typowym przykładem architektury w stylu puuc, wyróżniającej się kamiennymi ozdobami geometrycznymi i maskami bóstw. Główne budowle miasta wzniesiono w latach 600-900 n.e. Najważniejszą z nich jest Świątynia Masek, Codz Pop. Słowo codz pop oznacza plecioną matę i nazwa ta została nadana przez okolicznych mieszkańców juz dawno temu. Zachodnia fasada świątyni to mistrzowskie dzieło sztuki Majów, gdyż jest ozdobiona trójwymiarową kamienną mozaiką masek bóstw. Każda maska składa się z trzydziestu elementów, w niektórych przypadkach juz niestety częściowo zniszczonych.

Budowla Codz Pop
Podobne maski bóstw służą też jako stopnie prowadzące do wnętrza budowli.

Jedno z wejść do budowli Codz Pop
Z kolei górna część fasady wschodniej była udekorowana wielkimi kamiennymi rzeźbami przedstawiającymi przypuszczalnie wojowników w bogatych nakryciach głowy i o twarzach pokrytych skaryfikacjami.

Wyrzeźbiona w kamieniu głowa wojownika, zdobiąca fasadę wschodnią Codz Pop
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Codz Pop wznosi się na tarasie platformy, przed którą Majowie ustawili niegdyś ołtarz z wyrzeźbioną inskrypcją glificzną. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fragmenty dawnego tekstu.

Fragment inskrypcji glificznej wyrzeźbionej na ołtarzu
ustawionym przed budowlą Codz Pop
Drugą znaczącą budowlą Kabah jest wielki Pałac, którego frontowa fasada skierowana jest na zachód. Niektóre z wejść są bardzo szerokie i mają kolumny z kapitelami podtrzymującymi nadproża. Odrzwia centralnego wejścia ozdobiono panelami z wyrzeźbionymi postaciami wojowników.

Pałac w Kabah
Prace archeologiczne zakrojone na szerszą skalę, zarówno w Uxmal jak i Kabah, prowadził w latach 1990-1993 Ramón Carrasco Vargas, kierujący projektem Narodowego Instytutu Antropologii i Historii w Meksyku.

Zobacz też: Miasta Majów: Uxmal (stan Jukatan, Meksyk)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz