wtorek, 19 lutego 2013

Wystawa prekolumbijskich tkanin sprzed 1400 lat

Oryginalny artykuł: Exhiben restos de textiles prehispanicos de 1400 anos
Zobacz także: Fotografie INAH i Film INAH

W San Cristóbal de las Casas (stan Chiapas, Meksyk) w Museo de los Altos de Chiapas, można podziwiać rzadko spotykaną kolekcję prekolumbijskich tkanin, które znaleziono ponad piętnaście lat temu w grocie Cueva de El Lazo i w lasach El Ocote, w północno-zachodniej części stanu Chiapas (Meksyk). Zachowane fragmenty tkanin liczą ponad 1400 lat.

Prace konserwatorskie, którymi kierowała Martha Sánchez Valenzuela z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii wykazały, że 58% z 65 fragmentów tkanin wykonano z włókien palmy lub trzciny, połączonych przypuszczalnie z delikatnymi włóknami bawełny, 36% z włókien czystej bawełny i 6% z włókien agawy. Tkaniny barwiono pigmentami w kolorach : pomarańczowym (uzyskiwanym z ziaren rośliny achiote, znanej jako Arnota właściwa), niebieskim (z liści indygowca) i czarnym (z węgla).

Fragment jednej z tkanin znalezionych w grocie Cueva de El Lazo
(Fotografia INAH)
Na jednym z zachowanych fragmentów tkanin przedstawiono wizerunek postaci o długim i zakrzywionym nosie, być może boga deszczu. Archeolog Miguel Báez uważa, że wzory na tkaninach przypominają szczególnego rodzaju haftowany kodeks, z widocznymi meandrami symbolizującymi wodę i błyskawice. Przypuszczalnie tkaniny oraz szczątki niemowląt znalezione w grocie Cueva de El Lazo, stanowiły ofiarę złożoną w latach 600-900 n.e. przez Indian Zoque z prośbą o deszcz i udane zbiory.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz