Na starożytnym stanowisku El Paraiso w pobliżu stolicy Peru Limy archeolodzy odkryli świątynię sprzed 5 tysięcy lat. Był to prostokątny budynek z wąskim wejściem, z paleniskiem na środku, które służyło - zdaniem archeologów z peruwiańskiego Ministerstwa Kultury - do palenia ofiar składanych w czasie ceremonii.
Budynek o wymiarach 6,82 x 8,04 m znajduje się w prawym skrzydle głównej piramidy. Archeolodzy wykonywali prace konserwacyjne, kiedy natknęli się na jego pozostałości ukryte pod warstwą piasku i kamieni. Ściany miały niegdyś wysokość 2,5 m, ale obecnie pozostało około 70 cm muru oraz palenisko pośrodku. Mury były wykonane z kamienia i pokryte żółtą gliną ze śladami czerwonej farby.
Piramida w El Paraiso, jednym z największych ośrodków z późnego okresu preceramicznego 3500-1800 p.n.e. (fot. Ministerstwo Kultury Peru) |
Zdaniem archeologów znalezisko świadczy o tym, że społeczności w późnego okresu preceramicznego (3500-1800 p.n.e.) były ściślej ze sobą powiązane niż dotychczas sądzono.
Według peruwiańskiego wiceministra kultury Rafaela Varona świątynia ta jest pierwszym tego typu budynkiem znalezionym na środkowym wybrzeżu Peru i potwierdza teorię, że rejon wokół Limy stanowił centrum cywilizacji andyjskich, potwierdzając jego znaczenie religijne, ekonomiczne i polityczne od niepamiętnych czasów.
Zdaniem archeologa Marco Guillena, który kierował zespołem, który dokonał odkrycia, palenisko wiele nam mówi o cywilizacji, która zajmowała to stanowisko: w czasie ceremonii religijnych używano ognia, który palił się na środku, a dym pomagał kapłanom porozumiewać się z bogami.
Paraiso było niegdyś rolniczo-rybacką osadą, zamieszkiwaną przez setki osób. Zdaniem badaczy w tym rejonie nadal tysiące ruin czeka na odkrycie, co przyciąga do Peru poszukiwaczy skarbów - zarówno archeologów jak i rabusiów.
--------------------
Czytaj także: - - - -
--------------------
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz